ποδηλασια πίστας: εντυπωσίασε η Μηλάκη
Φάση από το παιχνίδι του ΟΦΗ με το Καλαμάκι

Με την εντυπωσιακή παρουσία των αθλητών-τριών των σωματείων της Κρήτης ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα κρίθηκε και η τελική κατάταξη των ομάδων. Στους άνδρες, ο ΠΟ Βόλος κατέκτησε τον τίτλο συγκεντρώνοντας συνολικά 352 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον ΠΟΧανίων Τάλως με 202. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ροδήλιος με 128. Στις γυναίκες, ο τίτλος πήγε στον ΠΣ Κρόνο με 127 βαθμούς, 19 περισσότερους από τον Άτλα Ρεθύμνου (108) και 21 από τον ΠΟΧ Τάλως (86).

Ο Κωνσταντίνος Λιβανός του Τάλως Χανίων κατέκτησε την φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδος και στο κεϊρίν. Στο σκρατς των γυναικών, η κορυφή ανήκε -και πάλι- στην ομάδα των Χανίων. Αυτή την φορά, η Σοφία Λιοδάκη ήταν ταχύτερη παίρνοντας την δεύτερη φανέλα πρωταθλήτριας στην φετινή διοργάνωση. Δεύτερη τερμάτισε η Αργυρώ Μηλάκη του Άτλα Ρεθύμνου, που είχε εξαιρετική παρουσία και τις τρεις ημέρες.

Η Ηρακλειώτισσα Μηλάκη ήρθε 2η στον αγώνα αποκλεισμού με πρώτη την Λιοδάκη από τα Χανιά. Παρόμοιες πρωταγωνίστριες είχε ο τελικός του σπριντ, ωστόσο με αντίστροφους ρόλους. Η Μηλάκη ήταν η νικήτρια στην κρητική μονομαχία με την Λιοδάκη (2-1 νίκες), με την Χριστίνα Πρίντεζη του Κρόνου να καταλαμβάνει την τρίτη θέση. Στην ατομική χρονομέτρηση 500 μέτρων 2η ήταν η Σοφία Λιοδάκη (38.151’’-47,1 χλμ./ώρα) και 3η η Αργυρώ Μηλάκη (38.375’’-46,9 χλμ./ώρα).

Στο σπριντ, πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχτηκε ο ποδηλάτης του ΠΟΧ Τάλως Κωνσταντίνος Λιβανός. Στο ομάδικο σπριντ, η ομάδα του Τάλως με τους Καστρινάκη, Μαυριγιαννάκη και Πατεράκη πήρε το αργυρό μετάλλιο (51.261’’-52,6 χλμ./ώρα).Στην ατομική χρονομέτρηση, στην 2η θέση βρέθηκε ο Χανιώτης Κωνσταντίνος Λιβανός (1:03:186, 56,9 χλμ./ώρα).

Στο αγώνισμα των πόντων 3ος ήταν ο Ιωάννης Πανηγυράκης με 27 πόντους (ΠΟΧ Τάλως).