Λίντο-ΠΑΝΟΜ

Με το δεξί έκανε ποδαρικό στο 2018 ο πρωτοπόρος Γιούχτας και διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΝΟΜ ο οποίος επίσης κέρδισε.

Η ομάδα των Αρχανών νίκησε με 2-0 τη Χερσόνησο και οι Μαλιώτες με 3-0 το Λίντο. Η Μινωική παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στις Μοίρες και απομακρύνθηκε από την κορυφή.

Η 14η αγωνιστική στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Παναγιώτη Κορδονούρη στο παιχνίδι Τύλισος-Αλμυρός (0-3). Ο 42χρονος παίκτης της γηπεδούχου ομάδας μετά από μια προσπάθεια του Α. Στρατήγη για ανάποδο ψαλίδι στο 40’, έπεσε στο έδαφος, έχοντας χτυπήσει στο κεφάλι. Μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο (ΠΑΓΝΗ) χωρίς τις αισθήσεις του, όπου υποβλήθηκε σε μαγνητική τομογραφία. Διαπιστώθηκε κάταγμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ωστόσο η υγεία του δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 2-0

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα ο Γιούχτας, κερδίζοντας με 2-0 τη Χερσόνησο. Ο πρωτοπόρος πήρε αυτό που ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55’ και στο 70’ ο Κεφαλούκος πέτυχε δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.  Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χαραλαμπάκης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Μαργαρίτης Κασσωτάκης, Παχάκης, Σελινιωτάκης, Νικηφόρος, Κεφαλούκος Καστελλιανάκης, Μαυρομάτης (64’ Σπύρου), Ζανελάρης (71’ Μανουσάκης), Ανωγειανάκης (88’ Σφυρογιαννάκης), Μαρκάκης (81’ Τζουβάρας).

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Λιουδάκης, Συντυχάκης, Καργιωτάκης, Ξημεράκης (75’ Μαχαίρας), Χατζηνικολάκης, Αριστενίδης, Λαμπότι (60’ Ποργιώτης), Μπρικάκης, Νίκας (70’ Μηλάκης), Καλομοίρης, Σκούρτι.

ΛΙΝΤΟ-ΠΑΝΟΜ 0-3

Ο Φουκαράκης του ΠΑΝΟΜ σε φάση με  το Λίντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο «ξύπνησε» ο ΠΑΝΟΜ και κέρδισε εύκολα τελικά το Λίντο με 3-0.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 58’ άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μυλωνά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζανάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 έγινε στο 82’ ο Καπετανάκης.

Διαιτητής ήταν ο κ. Βασάκης.

ΛΙΝΤΟ: Σηφάκης, Δροσάτος, Χριστοφής (74′ Καρυωτάκης), Πύλιος, Γκαναδάκης, Σαραφαλντίν, Κεφαλούκος, Ψαλιδάκης (79′ Μανιάς), Νικηφόρος, Ψαρράς (84′ Χαινάκης), Κονιός (64′ Αλεξάκης).

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Ρεμούνδος, Τζιράκης, Χαλκιαδάκης, Μαυρίδης, Κολλακιουδάκης (86′ Καπετανάκης), Μυλωνάς, Τζανάκης (68′ Δαριβιανάκης), Καπετανάκης (86′ Μπελιβανάκης), Φουκαράκης (79′ Αραβιάκης), Κουλούρας.

ΜΙΝΩΙΚΗ-ΜΟΙΡΕΣ 1-1

Δεν κατάφερε η Μινωική να ξεκινήσει με νίκη τη νέα χρονιά χάνοντας κι άλλο έδαφος από την κορυφή, μετά το 1-1 με τις Μοίρες.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 42’ με τον Ηλιάκη. Στο 68’ ο Ανδρεαδάκης ισοφάρισε σε 1-1. Η Μινωική είχε και δοκάρι με τον Λέσι, ο οποίος αποβλήθηκε στο 85’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παπαδάκης.

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Παπουτσιδάκης, Αποστολάκης, Ταβλαδωράκης, Γεωργαντζάς (70′ Βαρδονικολάκης Γ.), Βαρδονικολάκης Π. (90′ Χατζηδημητρίου), Ρουμελιώτης, Ανδρεαδάκης, Δρακούλης, Λέσι, Καραντινάκης.

ΜΟΙΡΕΣ: Χατζηδάκης, Φανουράκης, Κουτσάκης, Καλεμάκης, Ιερωνυμάκης Ν., Κιόρι, Μασέλης, Βιδάκης (58′ Κεφάκης), Τσαίνης (60′ Ποτηράκης), Ηλιάκης, Φραγκιαδάκης (75′ Προβιδάκης).

ΤΥΛΙΣΟΣ-ΑΛΜΥΡΟΣ 0-3

Με «διπλό» έκανε ποδαρικό ο Αλμυρός, κερδίζοντας εκτός έδρας την Τύλισο με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47’ ο Απλαδάς Ηρ. και ο Σακλαμάκης στο 50’ και στο 75’.

Διαιτητής ήταν ο κ. Φουκάκης.

ΤΥΛΙΣΟΣ: Μυλωνάκης, Ρεμιγιάκης, Τσαμπουράκης, Σπάρος, Σπυριδάκης, Κορδονούρης (40′ Κριτσωτάκης), Τριανταφυλλακης, Μανιουδής, Αποδουλιανάκης (87′ Λιαπάκης), Μανιώρος (76′ Στεφανάκης), Αθουσάκης (76′ Χατζησεβαστός).

ΑΛΜΥΡΟΣ: Ματαλλιωτάκης, Αποστολάκης, Καφετζόπουλος, Κλάδος, Απλαδάς, Μανωλακάκης (66′ Σταυρακάκης), Στρατήγης Α., Στρατήγης Π. (83′ Κατσαμάνης), Απλαδάς (84′ Σχοιναράκης), Βελιβασάκης (78′ Κεφαλογιάννης), Σακλαμάκης.

ΑΕΚ-ΡΩΜΑΝΟΣ 1-1

Μοιράστηκαν τους βαθμούς η ΑΕΚ και ο Ρωμανός, καθώς  η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 18’ ο Καουκάκης έκανε το 1-0. Στο 23’ όμως η ΑΕΚ συνέχισε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαραγκάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ρωμανός στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και ισοφάρισε στο 75’ με τον Χρηστάκη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Μαυραντωνάκης.

ΑΕΚ: Μουτζούρης, Ανδρεαδάκης (60′ Συμιανάκης), Ντελία, Φραγκιαδάκης, Τσίχλας, Καραφωτιάς Τάκης, Καραφωτιάς Τόλης, Ζηρδέλης (23’ Περιβολάρης), Μαραγκάκης, Καουκάκης (90′ Αργύρης), Ποντίκαλης (80′ Καζάκος).

ΡΩΜΑΝΟΣ: Χωματάς, Λασηθιωτάκης (51′ Καραταράκης), Χαλκιαδάκης (51′ Ρουμπάκης), Τραβαγιάκης, Κάββαλος, Χαρατσής, Μεσσαριτάκης, Χρηστάκης Κοκκινάκης, Χαρμπής, Καλαϊτζάκης (85′ Παναγιωτόπουλος).

ΖΑΡΟΣ-ΑΟΤ 0-0

Μόνο το γκολ έλειψε στο ντέρμπι της Μεσσαράς ανάμεσα στον Ζαρό και στον ΑΟΤ. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Κρασαγάκη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0).

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τους Μεταξάκη, Κλαπάκη, Νταβιγλάκη, Φραγκιαδουλάκη (δοκάρι), Λογοθέτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ με τους Μαρακομιχελάκη, Πολυχρονάκη.

ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Κοζυράκης, Λογοθέτης, Γενιτσαρίδης, Πολυμερίδης Γ., Πολυμερίδης Χ., Φραγκιαδουλάκης, Πουλάκης (86′ Παραθύρας), Κλαπάκης, Μεταξάκης Αντ., Νταβιγλάκης (59′ Λιοδάκης).

ΑΟΤ: Σπανός, Χαλκιαδάκης, Κουρουθιανάκης, Μπριλάκης, Χριστοδουλάκης Γ., Παπαδάκης (70′ Τριάδης), Αναγνωστάκης Η. (85′ Σκουτέλλης), Πολυχρονάκης, Κουτεντάκης (72′ Κοροέννε), Χριστοδουλάκης Ι. (75′ Φλορένς), Μαρακομιχελάκης.

ΠΑΟΚ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ 1-0

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Κεραυνού και βλέπει πλέον το μέλλον με αισιοδοξία. Η ομάδα του Κρουσώνα είχε την ουσία και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 20’ με τον Βατσινά.

Διαιτητής ήταν ο κ. Ζερβάκης.

ΠΑΟΚ: Καλομοίρης, Φράγκος, Κοκολοδημητράκης, Κάτελας, Βασιλείου, Γεωργόπουλος, Βατσινάς, Στρατηγάκης, Μιχελακάκης, Παπαδάκης, Δρακογιαννάκης (63′ Γωνιανάκης).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Κομπόσης, Νάτος, Ανδρικάκης, Χανιωτάκης, Κουκάκης, Γιαλυτάκης, Τιγκίρης (70′ Νάτος), Παπουτσιδάκης, Κενδριστάκης, Γιαννόπουλος (60′ Γκότσης), Εκχόσου.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΓΟΡΤΥΣ 1-0

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Ανθεστίωνα με την έλευση του 2018, μετά τη νίκη του με 1-0 επί της Γόρτυνας. Σημαντική βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ομάδα του Θραψανού.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημειώθηκε στο 40’  από τον Τρουλάκη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Αδαμάκης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Βιτσαράς, Παπουτσάκης, Μακρογιαννάκης, Αναγνωστόπουλος, Τσομπανάκης (85 Μερκουλίδης), Μηλάκης, Καπαρουνάκης, Καλογερίδης (60’ Δημήτρης), Τρουλάκης, Μεμοτσέλα.

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Κεφάκης, Ξαγοραράκης, Κωστάκης, Φανουράκης (75’ Κοζυράκης), Κοκολάκης, Μαθιουδάκης (65’ Μπαλωμένος), Μπέης (65’ Μπατούνας), Νικηταράς, Μικέλ (77’ Μηναδάκης).

ΕΛΠΙΔΕΣ-ΦΑΙΣΤΟΣ 0-1

Δυσοίωνο είναι πλέον το μέλλον των Ελπίδων στην Α1 κατηγορία, μετά τη νέα ήττα που γνώρισαν από τη Φαιστό με 1-0. Αντίθετα η ομάδα των Βόρρων διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 85’ με τον Χαλκιαδάκη και «χάρισε» τους τρεις βαθμούς στη Φαιστό.

Διαιτητής ήταν ο κ. Φερετζάκης.

ΕΛΠΙΔΕΣ: Μακρυγιαννάκης, Καλαφάτης, Ανδρικάκης, Βασιλάκης, Χριστοδουλάκης (70’ Τσαλίχης), Καλαμιώτης, Μιχελινάκης, Νικολάε, Νικολάου (80’ Παπαδάκης), Νικολάου Χ. (85’ Αναγνωστόπουλος), Νουχάι (60’ Ντραγκόντι).

ΦΑΙΣΤΟΣ: Δημητριάδης, Γκερεδάκης, Αργύρης, Παπαδάκης , Ρέγκα, Φραγκιαδάκης (55’ Παπαδάκης Ν.), Παπαδάκης Α., Ντισπληράκης (55’ Σκαντάκης) Παπαδάκης Γ., Ταβερναράκης (75′ Μπουτσάκης), Χαλκιαδάκης.