Φάση από το χθεσινό παιχνίδι του «Ηράκλειο» ΟΑΑ με τα Ιωάννινα

Το “Ηράκλειο”ΟΑΑ  πνίγηκε στη…ζώνη των Ιωαννίνων και έχασε 47-40 για τις θέσεις 5-8 της Τελικής Φάσης του 50ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος μπάσκετ Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα, και θα διεκδικήσει σήμερα την 7η θέση με ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 την οποία είχε κερδίσει με 60-49 προχθές.

Το “Ηράκλειο” πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Η πρωτοπορία για την ομάδα του Ηρακλείου συνεχίστηκε μέχρι τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν με σουτ του Μπόλη (12’ 51’’) ο ΑΓΣΙ ισοφάρισε σε 14-14.

Το σερί συνεχίστηκε για την ομάδα της Ηπείρου και έφθασε το 15-0, καθώς το “Ηράκλειο” έμεινε περίπου 12 λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο διοτι δεν μπορούσε να σπάσει τη ζώνη του αντιπάλου .Ετσι στο τέλος έχασε.

«Επηρεαστήκαμε από την αντίπαλη άμυνα καθώς έπαιξε 30 λεπτά ζώνη. Παρά το γεγονός ότι είμαστε συνηθισμένοι σε αυτή από το τοπικό πρωτάθλημα της Κρήτης και έχουμε δουλέψει εναντίον αυτής, τα παιδιά είχαν πεσμένη ψυχολογία και μαζί με την κούραση δε μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν. Σε αυτό το σημείο των αγώνων, ήθελε καθαρό μυαλό και ενέργεια για να αλλάξεις τα πράγματα. Κάναμε την προσπάθειά μας, συγχαρητήρια στον ΑΓΣΙ, έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι.

Το ζητούμενο είναι οι εμπειρίες για τα παιδιά παρά το γεγονός ότι δεν τα είχαμε όλα στη διάθεσή μας». δήλωσε ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Μακράκης ενώ ο αθλητής Γιάννης Δασκαλάκης είπε: «Παλέψαμε στο πρώτο δεκάλεπτο και από κει και πέρα… σβήσαμε. Δε μπορέσαμε να διασπάσουμε τη ζώνη των αντιπάλων μας και δεν σκοράραμε. Χάσαμε το ρυθμό, μας πέρασαν με μια διαφορά και δε μπορέσαμε να ξαναγυρίσουμε».

Τα 10λεπτα: 14-7, 17-26, 27-38, 40-47.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Παπαδάκης, Καραπιδάκης 5, Δασκαλάκης 4(1), Μακράκης 15(3), Σεγρεδάκης, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 2, Βλάχος, Τσαγκαράκης 4, Χαλαμπαλάκης 4, Μαστοροδήμος, Κοντογιάννης 6.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Μπέγκας): Δόσης 1, Ντούτσης, Κουτρούμπας, Δούμας 24, Τσόλης Γ. 8, Γελαδάρης 1, Τσόλης Ν., Φωτιάδης 3(1), Καρβέλης, Μπόλης 10.