Ο Λάππας με μια βολή στο τέλος χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ

Τη δυσκολότερη και ίσως την πιο σημαντική νίκη του μέσα στην τρέχουσα σεζόν στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ, πανηγύρισε χθες ο ΟΦΗ.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε με 72-71 του Παλαιού Φαλήρου στο Κλειστό ΒΑΚ και με την τρίτη συνεχόμενη επιτυχία του, μπορεί να ελπίζει βάσιμα πια στην παραμονή, δίχως να χρειαστεί τα ψυχοφθόρα πλέι άουτ.

Σε ένα ματς που… έσπασαν καρδιές στο τέλος, οι γηπεδούχοι έβγαλαν νοοτροπία νικητή (παίζοντας πάλι χωρίς τον Μποχωρίδη και με τον τιμωρημένο Βασίλη Ράλλη στην εξέδρα) κι έχοντας σ’ ένα βαθμό και την τύχη με το μέρος τους, κατάφεραν να σταθούν όρθιοι.

Ήρωας των γηπεδούχων, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ήταν ο Γιώργος Λάππας που κέρδισε φάουλ στην εκπνοή του αγώνα και με 1/2 βολές σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο, χάρισε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του.

Είχε προηγηθεί σωρεία λαθών και χαμένων επιθέσεων εκατέρωθεν στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να …κάνουν δώρο τη νίκη η μία στην άλλη και τον ΟΦΗ να λυτρώνεται στο φινάλε.

Το Π. Φάληρο που είναι αναμφισβήτητα από τις πιο «γεμάτες» ομάδες του ομίλου, στηρίχθηκε στη μεγάλη του ευστοχία στο πρώτο ημίχρονο από τα 6.75μ. χωρίς όμως να «πληγώνει» ιδιαίτερα τον ΟΦΗ που έβρισκε τον τρόπο να κρατά την επαφή με το σκορ (38-38 μετά τα πρώτα δύο δεκάλεπτα). Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, προηγήθηκαν στο 28’ με 54-51 και στις αρχές της τέταρτης με 63-58.

ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΗ ΤΟΥ ΛΑΠΠΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ Ο ΟΦΗ ΚΕΡΔΙΣΕ  ΤΟ Π. ΦΑΛΗΡΟ  ΜΕ 72-71 ΦΘΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΣΕΡΙ ΝΙΚΕΣ ΣΤΗ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με 67-65, δύομισι λεπτά πριν το τέλος για να ακολουθήσουν 5 σερί πόντοι από τον Σταμπουλή, ο οποίος έβαλε μπροστά τον ΟΦΗ με 70-69 στα 52’’. Ο Λιανός με μία βολή, αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του (71-69) αλλά ο Σκόρδος ισοφάρισε άμεσα (71-71) πετυχαίνοντας καλάθι και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ (αστόχησε στη συμπληρωματική βολή).

Στη συνέχεια ο Κανονίδης έκανε βήματα, ο Σταμπουλής λάθος πάσα και η τελευταία επίθεση 13 δευτερολέπτων, ανήκε στο Π. Φάληρο. Ο Σκόρδος αστόχησε σε τρίποντο, με τη μπάλα να καταλήγει στον Λάππα που έτρεξε το γήπεδο και πριν κάνει το λέι απ, κέρδισε φάουλ. Ο έμπειρος πλέι μέικερ του ΟΦΗ έχασε την πρώτη βολή αλλά η δεύτερη εύστοχη ήταν αρκετή, μιας και στα 2 δευτερόλεπτα που απέμεναν, η αθηναϊκή ομάδα δεν πρόλαβε να απειλήσει.

«Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα. Αν και κάναμε πάλι θρίλερ το ματς στο τέλος, σημασία έχει ότι τα καταφέραμε. Δείχνουμε ότι έχουμε τον χαρακτήρα για να αντεπεξέλθουμε στις δυσκολίες. Το μομέντουμ και η ψυχολογία είναι μαζί μας και συνεχίζουμε για τον στόχο μας», τόνισε ο σέντερ του ΟΦΗ, Λεωνίδας Μπουμπάρης.

Τα 10λεπτα: 19-19,38-38,56-58,72-71.

Διαιτητές: Χριστινάκης – Ξυλάς – Ναστούλης.

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Λιανός 15,Λάππας 10(1), Τσερκιτζόγλου 12(2), Πρωτογεράκης 7, Σταμπουλής 19(1), Πάλλης, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης 3(1), Μπουμπάρης 6.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γούναρης): Σκόρδος 10(1), Δρίτσας 2, Κομποδιέτας 12(4), Μαχαίρας 1, Μπολάτογλου 9(1), Καλλιανιώτης 3, Δούλης, Κανονίδης 15(3), Οικονομόπουλος 11(3), Μαγιτόμπε 8(2).

• Ο ΑΟΚ Χανιά πάλεψε αρκετά απέναντι στον Δούκα για να κάνει την έκπληξη και να σημειώσει την 1η του νίκη, αλλά η ομάδα του Αμαρουσίου επικράτησε με 78-59.

Τα 10λεπτα: 22-21, 33-38, 49-60, 59-78.

ΑΟΚ Χανιά (Χρ. Παπανικολάου): Μακρίδης 3(1), Πατεράκης 6, Αλεξίου 2, Ιωακειμίδης 6, Τασιούδης 21 (4), Κουτσαντωνάκης 9, Πρέλεβιτς 9, Παλαιοκρασσάς 3 (1).