Ο Καρλής στο ματς της Αναγέννησης με τον ΕΦΑΟΖ

Ένα από τα τελευταία βήματα που χρειάζεται για να διασφαλίσει την παραμονή της στη National League 1, χωρίς να μπει στη διαδικασία των πλέι άουτ, πραγματοποίησε η Αναγέννηση με τη νίκη της 70-61 επί του ΕΦΑΟΖ στα «Δύο Αοράκια».

Νιώθοντας τη φυσιολογική πίεση από τις 5 σερί ήττες, οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη δυσκολεύτηκαν αρκετά να …απαλλαγούν από τον αντίπαλό τους, με το φινάλε να είναι λυτρωτικό για εκείνους και τους φιλάθλους τους.

Το κακό για την Αναγέννηση ήταν ότι δεν τη …βοήθησε ο ΟΦΗ με την ήττα του στην Κηφισιά, η οποία κυνηγά την ομάδα του Αρκαλοχωρίου και μαθηματικά μπορεί ακόμα να της «κλέψει» την προνομιούχο 9η θέση. Για να μείνει σίγουρα το τοπικό συγκρότημα στην κατηγορία χωρίς πλέι άουτ, πρέπει να πετύχει 2 νίκες στα 3 τελευταία ματς (δύο εκ των οποίων είναι στην Αθήνα και το ντέρμπι με τον ΟΦΗ) αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να του φθάσει και μία νίκη, με την Κηφισιά να υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Η Αναγέννηση είχε σε όλο το ματς τον έλεγχο του σκορ και παρότι ο ΕΦΑΟΖ πλησίασε αρκετές φορές σε απόσταση βολής, κατάφερε να επικρατήσει.

Στο 36’ οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν περισσότερο με την αποβολή του Κουρέπη με 5ο φάουλ και τον αντίπαλό τους να είναι στο -3 (59-56) αλλά ένα τρίποντο του Ραζή κι ένα καλάθι του κορυφαίου Βίτσεντιτς (67-58), δημιούργησαν συνθήκες ασφάλειας.

«Ήταν ένα σημαντικό ματς που έπρεπε να κερδίσουμε για να έρθουμε ακόμα πιο κοντά στο στόχο της παραμονής. Παίξαμε αρκετά καλά, σίγουρα έγιναν και λάθη λόγω της πίεσης από τα αρνητικά αποτελέσματα αλλά κρατάμε τη νίκη», τόνισε ο Σέρβος φόργουορντ της Αναγέννησης.

Σχολιάζοντας το ματς, ο Δημήτρης Καλλιακούδας του ΕΦΑΟΖ, τόνισε: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με πολλές επαφές. Κάναμε μια καλή προσπάθεια αλλά είχαμε και κενά διαστήματα.

Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και να κυνηγήσουμε τη σωτηρία στα πλέι άουτ».

Δεκάλεπτα: 15-13, 32-30, 51-46, 70-61

Μέτρια η διαιτησία των Καμήτσου-Μπαβέλα-Παπαδόπουλου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Βίτσεντιτς 23 (1), Ραζής 12 (1), Σπυριδάκης 2, Βερτούδος 7 (2), Μητρόπαπας 6 (1), Κουρέπης 18, Οικονομόπουλος, Καρλής 2, Μαραγκάκης, Κριθινάκης

ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Οικονόμου 21 (3), Στογιάνοβιτς 7, Μαγκουνής 10 (2), Φίλιππας 3, Μαχαίρας 9, Παπαδημητρίου 9, Σωφρονάς, Καλλιακούδας 2, Χατζής.

Χαμένη ευκαιρία

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την είσοδό του στην εξάδα και τα πλέι οφ, έχασε ο ΟΦΗ με την ήττα του 72-68 από την Κηφισιά στην Αθήνα.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη «πλήρωσε» το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε, μένοντας πίσω με 14π. στο ημίχρονο

(44-30) και παρ’ ότι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πλησίασε στους 4 πόντους, δεν είχε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις για να κάνει την ανατροπή.

Ο ΟΦΗ πλέον για να είναι σίγουρα έκτος, πρέπει να κάνει το «3 στα 3», με τον βασικό του αντίπαλο που είναι ο Πανελευσινιακός να υπερτερεί στην ισοβαθμία αλλά να έχει κι ένα ματς περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 15-13, 44-30, 58-50, 72-68

Διαιτητές: Μακρόπουλος-Μαρίγλη-Ελ Ανύ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λαδικός): Χατζηνικόλας 14, Καράμπελας 15 (2), Μανούσος 10, Παπανικολάου 2, Σκόρδας 10 (1), Στασινόπουλος 11, Μιχαλάκης 8 (2), Σκούρτης, Μοίρας 2.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 11 (1), Λιανός 13, Πιλκούδης 15, Μποχωρίδης 9 (1), Κασπίρης 9 (3), Ζαφειρούδης 3 (1), Καψάλης, Πρωτογεράκης 6, Τσερκιτσόγλου, Σταμπουλής 2