“Πλήρωσε” τις χαμένες ευκαιρίες η Κ19 του ΟΦΗ

Παρά το γεγονός ότι ανέτρεψε αρχικά το εις βάρος της σκορ, η Κ19 του ΟΦΗ δεν τα κατάφερε απέναντι στην αντίστοιχη του Παναθηναϊκού, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-3 στην αναμέτρηση που έγινε στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K19.

Η ομάδα, η οποία δημιούργησε πολλές ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 18′.

Ο Σταυρόπουλος μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, με τον Καρακασίδη να έχει απάντηση, ενώ μόλις δυο λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Αδαμάκη και επιχείρησε για δεύτερη φορά να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 22′ ο Φαϊτάκης σούταρε από καλή θέση, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό των φιλοξενούμενων, ενώ στο 23′ ο Λαγουδάκης με κεφαλιά ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Καρακασίδη.

Παρά τις ευκαιρίες από πλευράς ΟΦΗ, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τον Μπρέγκου να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Καλαφάτη στο 31′.

Στο 34′ ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία. Ο Σταυρόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας από το κέντρο, πέρασε τους αντιπάλους του, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σε τετ α τετ.

Η ισοφάριση για τους ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή ήρθε στο 58′, με τον Σταυρόπουλο να σουτάρει δυνατά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Καρακασίδη. Στο 78′ ο Σταυρόπουλος νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα των “πράσινων” για το 2-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα.

Δυο λεπτά αργότερα έγινε το 2-2 για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Λαγουδάκης, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα μετά από γύρισμα του Σκαρλατίδη, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Καλαφάτη.

Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 86′ ο Λάζαρης, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.