Ο Ρουμπάκης σε φάση από το ματς με ΗΛΥΣΙΑΚΟ

Ποδαρικό με το αριστερό έκανε ο ΠΟΑ στον νέο χρόνο καθώς γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 4-1 από τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου και σε συνδυασμό και με τα άλλα αποτελέσματα έπεσε με το τέλος του Α’ Γύρου στην 4η θέση μαζί με τον ΟΦΙ.

Ο ΠΟΑ πληγώθηκε από την άμυνά του η οποία μέχρι τώρα ήταν το μεγάλο του «όπλο». Είναι χαρακτηριστικό ότι χθες δέχθηκε 4 γκολ όσα είχε δεχθεί μέχρι τώρα σε 9 αγώνες στο πρωτάθλημα, έχοντας μέχρι χθες την καλύτερη άμυνα του ομίλου.

Προφανώς η διακοπή επηρέασε αρνητικά τον ΠΟΑ που παρουσιάστηκε αγνώριστος και έδωσε το δικαίωμα στον Ηλυσιακό να πάρει μια εύκολη νίκη. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του ΠΟΑ στο πρωτάθλημα.

Η κακή… μέρα φάνηκε από το ξεκίνημα  για την ομάδα του Μανώλη Σουτζή, μιας και ο Ηλυσιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο δωδέκατο λεπτό, με τον Μάλτσι να κάνει το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τριανταφύλλου.

Η κατάσταση  έγινε ακόμη πιο δύσκολη για τους “πράσινους”  όταν ο Ηλυσιακός στο 40’ πέτυχε και δεύτερο γκολ την ώρα που ο ΠΟΑ προσπαθούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια  με το «μαξιλάρι» του 2-0. Το δεύτερο γκολ προήλθε από λάθος της άμυνας του ΠΟΑ με τον Τριανταφύλλου να κάνει το 2-0.

Ο Μανόλης Σουτζής ξεκίνησε την επανάληψη με μια αλλαγή περνώντας τον Πετράκη στην θέση του Βρεττού αλλά και πάλι δεν κατάφερε  όχι μόνο να αντιδράσει   αλλά και  στο 72’ δέχθηκε και τρίτο γκολ και κάπου εκεί τελείωσε το ματς. Και σε αυτή την φάση υπήρξε αδράνεια της άμυνας με τον Μουσταφίδη να κάνει το 3-0.

Στη συνέχεια και με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί ο ΠΟΑ έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Τριανταφύλλου στο 74’ για να μειώσει κάτι που κατάφερε τελικά στο 86’ με τον Ρουμπάκη να σημειώνει το γκολ της τιμής με ωραία ατομική προσπάθεια (3-1).

Στο 89’ ο Πετράκης έχασε την ευκαιρία να μεώσει ακόμα περισσότερο καθώς η κεφαλιά του αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή και σαν να μην έφτανε αυτό στο 90’ ήρθε και το 4-1 για τους γηπεδούχους με τον Σουλελέ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Διαιτήτευσε ο Κακριδής (Πειραιά).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Κοντοπίδης, Μεξής, Ρόπας, Παπαδημητρίου, Μουσταφίδης, Αμανατίδης, Τσιτσάρης, Σαμιώτης, Μάτσι, Γκέζος (62’ Σουλελές), Τριανταφύλλου

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρετός (46’ Πετράκης), Ρουμπάκης, Χαρίτος (71’ Μπέρκης), Παπαδομιχελάκης, Τζανής, Χατζηανδρέου, Τοπάλι, Τριανταφύλλου, Ντάμπος (77’ Ρωμανάκης), Πατινιώτης (88’ Ντραγκότι).

ΣΟΥΤΖΗΣ: «Πήραμε  ό,τι αξίζαμε»

Απογοητευμένος ήταν μετά το τέλος του αγώνα ο Μανόλης Σουτζής.
Ο τεχνικός του ΠΟΑ δεν έψαξε να βρει δικαιολογίες και ανέλαβε την ευθύνη για την βαριά ήττα.
Αναφερόμενος στο παιχνίδι ο νεαρός τεχνικός τόνισε: «Πήραμε ότι αξίζαμε.

Δυστυχώς μείναμε στις διακοπές και υπεύθυνος για αυτό είμαι εγώ. Αν μπορούσα στο πρώτο 20λεπτο θα έκανα επτά αλλαγές. Το σκορ είναι πολύ βαρύ για την ομάδα μας.

Από τα 4 γκολ κάναμε τα 2 δώρο. Τίποτα δεν λειτούργησε καλά.

Εύχομαι αυτή η ήττα να μας κάνει να προβληματιστούμε και να σκεφτούμε για να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Μακάρι να μας κάνει καλό».