Πίστη και βελτίωση χρειάζεται ο ΟΦΗ

Ακόμα μία εντός έδρα ήττα γνώρισε η ομάδα πόλο του ΟΦΗ, αυτή τη φορά από το Π.Φάληρο με 10-5, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1. Η εικόνα της τοπικής ομάδας που ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, μόνο αισιοδοξία δεν γεμίζει τους φίλους της ενόψει των πλέι άουτ.

Το θετικό βέβαια για τον ΟΦΗ είναι ότι μετά την ήττα του ΠΑΟΚ στα Χανιά (11-6), ο Δικέφαλος «έπεσε» στην 9η θέση και έτσι αυξήθηκαν οι πιθανότητες να διασταυρωθεί με την ομάδα του Ηρακλείου στα πλέι άουτ. Ο ΠΑΟΚ είναι ο πιο επιθυμητός αντίπαλος για τον ΟΦΗ, επειδή είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει στην κανονική περίοδο. Αν μάλιστα την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ μείνει αήττητος στη Θεσσαλονίκη, τότε θα αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα (πάντα με την προϋπόθεση ότι ο ΠΑΟΚ θα καταλήξει στην 9η θέση).

Στο ματς με το Π. Φάληρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-1 στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και πήραν το προβάδισμα με 5-4. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την απίστευτη αφλογιστία του ΟΦΗ και έφθασαν σε μια άνετη επικράτηση.

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά αλλά μετά τα πρώτα ατομικά λάθη που κάναμε, επήλθε η απογοήτευση και δεν ανακάμψαμε. Δυστυχώς οι πολλές ήττες έχουν επηρεάσει ψυχολογικά την ομάδα και τα παιδιά χάνουν τη διάθεσή τους. Πρέπει όμως να το παλέψουμε και ό,τι βγει», τόνισε ο Θανάσης Κίτσος, ο στενός συνεργάτης του κ. Βολτυράκη.

Τα 8λεπτα: 3-2, 1-3, 0-2, 1-3.

ΟΦΗ (Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου 2, Κόκκινος, Σιράπογλου, Βασιλάκης 1, Γεωργόπουλος, Καλής 1, Πίσσας 1, Λεονταράκης, Κλήμος, Γιγουρτάκης, Ντάνκαν, Καβουσάνος, Ιερωνυμάκης, Βαλσάμος.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Μαμούρης): Κουρλιάφτης 2, Θεοδωρόπουλος 1, Κάκαρης 3, Τρούλος 2, Γαβαλάς 1, Λιαπάκης 1.

Οι γυναίκες του Ολυμπιακού κατέκτησαν το 1ο Κύπελλο Ελλάδας κερδίζοντας με 14-11 τη Βουλιαγμένη στον τελικό.