Μελισσόπουλος και Αργκιλέσι στο ΠΟΑ - Ηρόδοτος

Μπορεί ο Ηρόδοτος να μην κέρδισε το ντέρμπι με τον ΠΟΑ χθες στη Νέα Αλικαρνασσό αλλά η ισοπαλία έγινε δεκτή με ικανοποίηση καθώς με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιγάλεω στην Ιεράπετρα οι “κυανόλευκοι” αναδείχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα.

Ο Ηρόδοτος δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του Α’ Γύρου έφτασε τους 20 βαθμούς έναντι 16 του 2ου ΠΟΑ και 13 του Αιγάλεω και του Ηλυσιακού και πλέον μπορεί να κάνει ανοιχτά όνειρα ανόδου.

Το ντέρμπι ήταν αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων. Ντέρμπι με όλη της σημασία της λέξης με πάθος, ένταση αλλά σε αθλητικά πλαίσια. Οι δυο ομάδες κυνήγησαν το τρίποντο, ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος αλλά και ο ΠΟΑ πήρε άριστα στην τακτική δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι δεν βρίσκεται τυχαία τόσο ψηλά.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Ηρόδοτος κυριάρχησε και είχε δυο τρεiς καλές στιγμές. Η πρώτη  στο 8’ όταν ο Μελισσόπουλος έκανε την σέντρα αλλά ο Ετόφ δεν πρόλαβε  για την προβολή. Ένα λεπτό αργότερα (9’) πάλι από αριστερά, ο Μπάμπης σέντραρε προς τον Φραγκουλάκη, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο άουτ.

Μπάμπης και Ντάμπος σε φάση από το ντέρμπι ΠΟΑ - Ηρόδοτος

Ο ΠΟΑ είχε καθαρά παθητικό ρόλο σε αυτό το διάστημα με τους πράσινους πάντως να διαμαρτύρονται για μια φάση στο 27’ όταν ο Ρουμπάκης βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Γιαλούση.

Ο Ηρόδοτος απείλησε ξανά στο 36’ όταν ο Ετόφ μπήκε στην περιοχή δίνοντας στον Μελισσόπουλο, χωρίς όμως αυτός από κοντά να μπορέσει να κάνει την προβολή.

Στην επανάληψη μετά από ένα μέτριο πρώτο 15λεπτο το ντέρμπι «άναψε» στην συνέχεια με τις δυο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες.

Την πιο μεγάλη έχασε ο Ηρόδοτος στο 61’ όταν ο Ετόφ από πάσα του Φουκαράκη βγήκε τετ-α-τετ  με τον Μανουσάκη, αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο  Παπαδομιχελάκης και του πήρε την μπουκιά από το στόμα με σωτήρια προβολή. Στην αντεπίθεση ο ΠΟΑ απείλησε με το  ωραίο σουτ του Χαρίτου που έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Ο αγώνας είχε αποκτήσει ξανά ρυθμό με τις δυο ομάδες να αναζητούν το γκολ και στο 65’ ο Ηρόδοτος έχασε κι άλλη ευκαιρία, όταν ο Ετόφ πάσαρε στον Φραγκουλάκη, αυτός πλάσαρε, η μπάλα όμως έφυγε λίγο άουτ.

Ο ΠΟΑ που στο β’ μέρος ξεμύτισε από την περιοχή του είχε την δική του στιγμή  στο 70’ όταν ο Πατινιώτης έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά χωρίς όμως να βρεθεί συμπαίκτης του να τη σπρώξει προς τα δίχτυα.

Η αγωνία κορυφώθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Μπέρκη στο 85’ να εκτελεί φάουλ και τον Κασμερίδη να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 90’ ο Φραγκουλάκης με φάουλ τροφοδότησε τον Ετόφ, όμως η κεφαλιά του Βούλγαρου επιθετικού έφυγε άουτ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπάμπης, Γιαλούσης, Μελισσόπουλος και από τον ΠΟΑ οι Παπαδομιχελάκης, Τζανής, Χαρίτος.

Διαιτήτευσε ο Φουκάκης που κιτρίνισε τους Προβιδάκη, Μωραίτη, Ετόφ, Μανουσάκη, Βρεττό, Παπαδομιχελάκη. Βοηθοί ήταν οι Τρουλινός, Μαυρουδής.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Αργκιλέσι (60’ Κασσαπάκης, 94’ Μπαλάφας), Φραγκουλάκης, Φουκαράκης (77’ Παναγιωτάκης), Μωραΐτης, Μελισσόπουλος (80’ Καραγκιόζι), Ετόφ, Μπάμπης.

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Καρβελάς, Ρουμπάκης (82’ Βρεττός), Ρωμανάκης (63’ Μπέρκης), Παπαδομιχελάκης, Τζανής, Χατζηανδρέου (28’ λ.τ. Χαρίτος), Τοπάλι, Τριανταφύλλου, Ντάμπος (60’ Φραγκιαδάκης), Πατινιώτης.

Παπαματθαιάκης: «Μακάρι να το κατακτήσουμε ολόκληρο»

ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΗΡΟΔΟΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΓΥΡΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ – ΣΟΥΤΖΗΣ: “ΉΤΑΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ ΜΑΤΣ”

Ήθελε τη νίκη αλλά και η ισοπαλία δεν τον χάλασε. Ο λόγος για τον Μανόλη Παπαματθαιάκη που είδε την ομάδα του με αυτό το αποτέλεσμα να εξασφαλίζει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα και να δηλώνει για πρώτη φορά «μακάρι να το κατακτήσουμε και ολόκληρο».

Χαρακτηριστικά ο προπονητής του Ηροδότου τόνισε:

«Ήταν ένα ακόμα δύσκολο και μεγάλο παιχνίδι, όπως συμβαίνει σε όλα τα ματς που δίνεις όταν είσαι πρώτος, ένα παραπάνω όταν παίζουμε ένα ντέρμπι με τον συμπολίτη. Εμείς από την αρχή μέχρι το τέλος προσπαθούσαμε να διασπάσουμε την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου.

Παλέψαμε με όλες μας τις δυνάμεις να βγούμε νικητές. Ήρθε και ένα καλό αποτέλεσμα στην Ιεράπετρα και κρατήσαμε τη διαφορά.

Μας έλειψαν οι τελικές πάσες και αυτό ήταν ίσως το μελανό σημείο.

Πάμε τώρα σε ένα ακόμα δύσκολο ματς και αν κερδίσουμε θα είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι.

Έχουμε κατακτήσει το μισό πρωτάθλημα, μακάρι να το κατακτήσουμε και ολόκληρο».

Ο Μανόλης Σουτζής από την πλευρά του ανέφερε: «Να ευχαριστήσουμε τον Ηρόδοτο για την άψογη φιλοξενία.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το αγωνιστικό μέρος, στο πρώτο ημίχρονο ίσως κάναμε το χειρότερό μας ματς στο δημιουργικό κομμάτι αλλά και ο αντίπαλος, δεν έκανε  κάποια μεγάλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύσουμε.

Έγινε και μία φάση στο πρώτο ημίχρονο με την ανατροπή του Ρουμπάκη, για την οποία δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν και οι δύο ομάδες τις δικές τους ευκαιρίες, ήταν ένα ισορροπημένο ματς και έληξε ισόπαλο.

Εύχομαι στον Ηρόδοτο να κάνει το κάτι παραπάνω, έχει όλα τα φόντα να το πετύχει και του το εύχομαι».

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

Ισόπαλες οι ομάδες,  κέρδισε το ποδόσφαιρο στο ντέρμπι

Αρκετό κόσμο συγκέντρωσε το χθεσινό ντέρμπι στην Νέα Αλικαρνασσό. Οι καλές καιρικές συνθήκες συνέβαλαν ώστε το γήπεδο σχεδόν να γεμίσει κυρίως από φιλάθλους του Ηροδότου που αποτέλεσαν τον 12ο παίκτη της ομάδας τους.

Παρά τον χαρακτήρα του αγώνα πάντως όλα κύλησαν ομαλά τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις εξέδρες και μέσα στο γήπεδο μπορεί να μην υπήρξε νικητής αλλά έξω από αυτό κέρδισε το ποδόσφαιρο του Ηρακλείου.

Τραυματίας αποχώρησε στο 27` ο Χατζηανδρέου και την θέση του πήρε ο Χαρίτος.

Αλλαγή στην αλλαγή έγινε στο φινάλε ο Κασαπάκης λόγω τραυματισμού και στην θέση του πέρασε ο Μπαλάφας.

Ωραία στιγμή φερ πλέι  όταν ο Ρουμπάκης αποχωρώντας έδωσε το χέρι του στον Γιαλούση.

Η Παναχαϊκή με ανακοίνωσή της ευχαρίστησε τον Ηρόδοτο που της παραχώρησε το γήπεδο για προπόνηση την παραμονή του αγώνα με τον ΟΦΗ.

ΟΦΙ-ΑΙΓΑΛΕΩ 2-1 : Έφτασε στην 5η θέση….

Τρίποντο που τον έφερε μόνο του στην 5η θέση πέτυχε ο ΟΦΙ στην Ιεράπετρα επί του Αιγάλεω με 2-1, ενώ από την άλλη δεν επέτρεψε στο Αιγάλεω να πλησιάσει στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Κορέτα στο 36’ (1-0). Στις αρχές της επανάληψης το Αιγάλεω μπήκε δυνατά και ισοφάρισε  με τον Σπανό στο 50’. Τη νίκη στον ΟΦΙ έδωσε ο Πυθαρούλης στο 67′ με κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Διαιτήτευσε ο Ρούτσης (Κορινθίας)

ΟΦΙ: Πρίφτης, Πηγιάκης, Δερμιτζάκης, Τζελέπης, Πιθαρούλης, Πετάσης, Μπλέντι, Ουζούνογλου, Καραγιάννης, Παπαδόπουλος, Κορέτα.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Κατούλης, Καρδάρης, Κοντιζάς, Δάρας,Μεϊμαρόγλου, Γούλας, Ψυχογιός, Σκοπελίτης, Βέρμπης, Σταύρου, Σπανός.

ΑΓ. ΙΕΡΟΘΕΟΣ-ΕΡΜΗΣ Ζ. 2-0 : Ήττα που τον κρατά χαμηλά…

Την ήττα γνώρισε ο Ερμής Ζωνιανών στην Αθήνα από τον Άγιο Ιερόθεο με σκορ 2-0 και παρέμεινε χαμηλά στην βαθμολογία παρέα με την ΑΕ Μυλοποτάμου.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 64’ με σουτ του Μανδαμαδιώτη (1-0). Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 90`με γκολ του Λέσι.
Διαιτήτευσε ο Ατσικνούδας (Δωδεκανήσου).
ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ: Ρουμπής, Πολίτης (90′ Χαραλάμπους), Ρόππας, Μαντζώρος, Καψαλίδης, Μαρτίνος, Μανδαμαδιώτης, Σιμιτσής (52′ Αργυρίου), Λέσι, Σαγανάς (90′ Τρακόσης), Νιζάμης (79′ Τσάτσαρης).
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ: Γεωργίου, Κορτσινίδης, Πρωτογεράκης (56′ Κοτζαδάκης), Χατζηβασίλης, Ραπτάκης, Γιακουμάκης, Σταθουλόπουλος (71′ Τοπούζης), Σταθόγλου, Νοκάι, Χατζηδημητρίου (46′ Πασιαλής), Πλουσής.

ΑΕ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-0: Πρώτη νίκη-ανάσα…

Την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα  πέτυχε η ΑΕ Μυλοποτάμου που επικράτησε με 1-0 της Κηφισιάς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το τρίποντο  για την ομάδα του Ρεθύμνου ήρθε με γκολ του Ντινιωτάκη στο 48′ ενώ στο 35’ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Δελήμπαση. Διαιτήτευσε ο Γιουμαντζίδης (Χανίων).

ΑΕ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ: Κελαϊδης, Πιτσόκος, Μυρθιανός, Λένγκα, Μποτωνάκης, Δελήμπασης, Μπακάλης, Βιτώρος (83′ Μερτίρι), Στούπης (63′ Κρίτσας), Ντινιωτάκης, Δαραμάρας (69′ Ζλατίνοφ).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κυρίτσης, Φαφούτης, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μπουρδούβαλης, Παληαρούτας (75′ Κεφαλάς), Τζέλης (55′ Παναγιωτόπουλος), Καιμακαμούδης, Κοντογιάννης (89′ Κωνσταντινίδης), Ρεντζής.