ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο πρώτο παιχνίδι που αγωνίστηκε φέτος Σάββατο, ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός, χάνοντας με το ευρύ 70-50 από το Παλαιό Φάληρο στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν».

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Ηρακλείου που διαφέρει ωστόσο από τις προηγούμενες καθώς δε μπόρεσε να διεκδικήσει το ματς μέχρι το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και με… άμυνα που «τσάκιζε», κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό. Ο ΟΦΗ συνήλθε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά συνέχισε να μην έχει επιστροφές, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 40-28.

Οι παίκτες του Μάνου μπορεί να ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75μ., όμως βρήκαν σκορ από την αμυντική τους λειτουργία, τελειώνοντας τον αγώνα με 11/13 αιφνιδιασμούς και δε δυσκολεύτηκαν να «κλειδώσουν» τη νίκη τους.

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 1/2 αιφνιδιασμούς, με τον Λιανό να είναι ο μοναδικός διψήφιος και τους Σταμπουλή, Μποχωρίδη να μένουν στα ρηχά…

Τα 10λεπτα: 16-9, 40-28, 55-42, 70-50

Διαιτητές: Καρακάσης, Ντόγκας, Ελ Άνυ

Π .ΦΑΛΗΡΟ (Μάνος): Σκόρδος 6, Δρίτσας 14 (4), Κομποδιέτας 11 (2), Δημητρακόπουλος, Καλαβριάς, Πατσαντζόπουλος 7, Μαχαίρας 13, Μπολάτογλου 6 (2), Καλιανιώτης 3, Δούλης, Μαγιντόμπε 10 (2)

ΟΦΗ (Ράλλης): Μπουλάτοβιτς 8 (2), Λιανός 11, Μποχωρίδης 8 (1), Μηλαθιανάκης 3 (1), Πέτρου 3 (1), Σταμπουλής 8 (1), Πάλλης 4, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης 3 (1)

• Σχεδόν με νταμπλ σκορ ηττήθηκε ο ουραγός ΑΟΚ Χανιά στην έδρα του Δούκα (84-43).

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Γρηγοριάδης 10 (2), Πατεράκης 9 (1), Αλεξίου, Κουπλάκης 13 (2), Δουγάλης, Ιωακειμίδης 7, Κουτσαντωνάκης 4.