Οι Ροβίθης και Έφορντ
Οι Ροβίθης και Έφορντ πανηγυρίζουν το γκολ του πρώτου μαζί με τον φροντιστή Παναγιώτη Γραμματικάκη

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Εργοτέλης τον πρώτο γύρο της Β’ Εθνικής, κερδίζοντας δίκαια στο Παγκρήτιο την ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Δόξα Δράμας, με 2-0.

Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε και πάλι ο Μανώλης Ροβίθης, ο οποίος 5 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, τελείωσε ιδανικά τον συνδυασμό του Έφορντ με τον Ιατρούδη. Ο Ηρακλειώτης επιθετικός είχε κάνει κάτι ανάλογο και στο πρόσφατο ματς με τον Αήττητο (τότε είχε κάνει το 3-1 στην πρώτη του επαφή), ενώ ήταν αυτός που εκτέλεσε το τελευταίο πέναλτι στο θρίλερ του Κυπέλλου με τον ΟΦΗ.

Με το τρίποντο αυτό, ο Εργοτέλης έφθασε τα επτά στο πρωτάθλημα, ξεπέρασε τη Δόξα ανεβαίνοντας στην 6η θέση και έχει στο… ραντάρ του τις αρκετές ομάδες που διεκδικούν τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Επιπλέον, έφτιαξε την ψυχολογία του μετά την ήττα στην Άρτα και πριν από τον προημιτελικό του Κυπέλλου, την ερχόμενη Πέμπτη με τον Αστέρα Τρ.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά, παρασύροντας τους Δραμινούς, οι οποίοι είχαν αγωνιστεί και την Τετάρτη. Όπως αποδείχθηκε, αυτό μόνο τυχαία δε συνέβη και στην επανάληψη μέτρησε καταλυτικά, αφού οι παίκτες του Παπαβασιλείου είχαν πολύ μεγαλύτερη φρεσκάδα.

Οι Έφορντ και Μπουρσέλης είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ στο 10’ θα μπορούσε να σκοράρει ο Ιατρούδης, εφόσον εκμεταλλευόταν την ωραία πάσα του Μαζουλουξή.

Η απάντηση της ομάδας της Δράμας ήρθε στο 22’ με τον Κρητικό να απειλεί τον Κατσιμήτρο με διαγώνιο σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Ουσιαστικά αυτή ήταν η μοναδική καλή ευκαιρία της Δόξας σε όλο το ματς!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στην επανάληψη, αν και στην τελική ενέργεια κάπου τα χαλούσαν. Στο 58’ ο Μένκα μπλόκαρε την κοντινή κεφαλιά του Οικονόμου. Η είσοδος του Ροβίθη στο 68’ έμελλε να αλλάξει τη ροή του ματς. Πέντε λεπτά αργότερα (73’) κατάφερε να νικήσει από κοντά με σουτ τον Μένκα, εκμεταλλευόμενος το γέμισμα του δραστήριου Έφορντ και το έξυπνο στρώσιμο του Ιατρούδη.

Η Δόξα, έχοντας μείνει από δυνάμεις, δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο στη συνέχεια και στην εκπνοή των καθυστερήσεων (94’), ο Τσέλιος ανατράπηκε στην περιοχή από τον Σιώπη. Ο Έφορντ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, διαμορφώνοντας με τη λήξη το 2-0.

Οι Μαζουλουξής, Τσέλιος, Έφορντ και φυσικά ο Ροβίθης ήταν οι διακριθέντες του Εργοτέλη, θετικός στο ντεμπούτο του ο Κοιλιάρας. Από την «άοσμη» Δόξα, ξεχώρισαν κάπως οι Κρητικός, Μακρής.

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής Βλάχος (Αν. Αττικής), σε ένα ματς δίχως αμφισβητούμενες φάσεις.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Κοιλιάρας (70’ Προβυδάκης), Οικονόμου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουρσέλης (82’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Κουάτενγκ (68’ Ροβίθης), Ιατρούδης, Έφορντ.

ΔΟΞΑ: Μένκα, Πεταυράκης (86’ Σουμά), Ανδρέου, Κρητικός, Σιώπης, Καψάλης, Μακρής, Πατράλης, Ροτζέριο (66’ Λεμονής), Μπαϊκαρά (76’ Αυγενικού), Δούμτσιος.

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ:  «Ζητούμενο η διάρκεια»

Την πιο ώριμη εμφάνιση της φετινής σεζόν, έκανε ο Εργοτέλης κατά δήλωση του Νίκι Παπαβασιλείου.

Ο Κύπριος τεχνικός συνεχάρη τους παίκτες του και τόνισε ότι το ζητούμενο στον δεύτερο γύρο είναι η διάρκεια. «Κάναμε μια μεστή εμφάνιση, την πιο ώριμη της σεζόν, με καλό passinggameστο πρώτο ημίχρονο και ηρεμία στο δεύτερο.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μου γιατί είχαμε να διαχειριστούμε και την κούραση. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και στο ματς Κυπέλλου με τον Αστέρα και να έχουμε έναν καλό δεύτερο γύρο στο πρωτάθλημα.

Ξέρουμε πλέον τα δυνατά μας σημεία και τι πρέπει να διορθώσουμε. Επιθυμώ να δω απ’ την ομάδα μου διάρκεια». Από την πλευρά του, ο Στάικος Βεργέτης παραδέχθηκε ότι η Δόξα έπαιξε πιο πολύ για την ισοπαλία: «Είχαμε βάλει τις βάσεις για την ισοπαλία και δεχθήκαμε ένα κρύο γκολ, στο οποίο δεν βρήκαμε απάντηση. Νομίζω ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο η κούραση».

Ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, Μανώλης Ροβίθης, τόνισε: «Πιστεύω ότι ο γρήγορος ρυθμός που δώσαμε στο ματς, εξουθένωσε τον αντίπαλο. Τέτοια γκολ ανεβάζουν την αυτοπεποίθησή μου, ελπίζω να συνεχίσω έτσι».