μπασκετ

Την βαθμολογική ανάσα που τόσο χρειαζόταν στην προσπάθειά του για παραμονή στη Β’ Εθνική, πήρε ο ΟΦΗ, κερδίζοντας άνετα στην Αθήνα τα καταδικασμένα Μελίσσια με 67-44.

Μετά την αμφίρροπη πρώτη περίοδο, ο ΟΦΗ επέβαλε πλήρως την ανωτερότητά του, φθάνοντας στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν με σκορ 19-5.

Οι Μποχωρίδης, Λιανός ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης του ΟΦΗ που αγωνίστηκε χωρίς τον Αγαπιάδη ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Μηλαθιανάκης.

«Κάναμε ένα αρκετά καλό ματς μετά την κακή ήττα που είχαμε την Τετάρτη. Συγχαρητήρια στα παιδιά, έβγαλαν αντίδραση αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε την Κυριακή τον Αρη Ν. και να καλύψουμε τη διαφορά των 6 πόντων», τόνισε

ο τεχνικός του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης.

Τα 10λεπτα: 18-21,23-40,34-49,44-67.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Τσακιράκη, Ελ Ανύ.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Κωνσταντόπουλος): Πρόφκα 6, Στεργίου Μ. 10, Στεργίου Δ. 4, Κοντός Γ. 1, Μπακέας 2, Βαλιώτης 5 (1), Πολιτόπουλος, Μαλτέζος 4, Δοξάκης 12 (2).

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 17(2), Μποχωρίδης 24(3), Μητρόπαπας, Καρλάφτης 3(1), Τσερκιτσόγλου 3(1), Μηλαθιανάκης 12, Πρωτογεράκης 4, Πάλλης 4, Καψάλης, Θεοδωρίδης.

*Ο ΑΟΚ Χανιά επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Πανιωνίου με 83-80 στο κλειστό του ΕΑΚ Χανίων.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Κεσαπίδης): Χουχούμης 19 (3), Βαζούκης 8 (1), Στογιάνοβιτς 18 (1), Ψαράς 5 (1), Καραΐσκος 8, Σανδραμάνης 5, Κουρέπης 5, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 13 (3).’