Φάση από το παιχνίδι Ηροδότου - Χερρονάσιου στις κορασίδες

Η ΓΕΗ στις νεάνιδες και το Αρκάδι στους εφήβους με τις νίκες τους στους πρώτους τελικούς, πήραν προβάδισμα τίτλου στο βόλεϊ Κρήτης.

Η ΓΕΗ μετά από ένα συναρπαστικό τελικό στο ΒΑΚ νίκησε τον ΟΦΗ 3-1 στις νεάνιδες.

Μετά από περίπου τρεις μήνες οι δύο ομάδες πάτησαν ξανά παρκέ και πρόσφεραν έναν πολύ όμορφο αγώνα σε όσους βρέθηκαν στο ΒΑΚ ή παρακολούθησαν τη διαδικτυακή μετάδοση από το κανάλι της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ στο YouTube.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ μπήκε πιο αποφασιστικά και πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα (15-9), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος. Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 6-3, αλλά η ΓΕΗ αντέδρασε (6-8), για να πάρει τα ηνία και να ξεφύγει με 21-13, φτάνοντας τελικά στο 1-1 με 25-16.

Οι φιλοξενούμενες έκαναν μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ όπου ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 14-9 και 16-11, αλλά στην τελική ευθεία η ΓΕΗ πήρε το… πάνω χέρι (21-19) για να κάνει το 2-1 με 25-21.

Στο 4ο σετ η ΓΕΗ μπήκε από την αρχή πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε με 4-0, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, το οποίο αύξησε (21-15) για να επικρατήσει με 25-18.

Τα σετ: 25-16, 18-25, 21-25, 18-25.

Το Αρκάδι στους εφήβους στον πρώτο τελικό νίκησε 3-0 την ΓΕΗ στο Ρέθυμνο. Η ομάδα του Ρεθύμνου μετρά 9 συνεχόμενες νίκες. Να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν ξανά σε επίσημο παιχνίδι μετά από τις 31 Οκτωβρίου και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου!

Υπενθυμίζεται ότι στην κανονική περίοδο το Αρκάδι πέτυχε δύο νίκες επί της ΓΕΗ με 3-1 σετ.

Οσον αφορά τον 1ο τελικό παρά το γρήγορο 11-3 του Αρκαδίου η ΓΕΗ “επέστρεψε” αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση με το σετ να κλείνει στο 25-21. Στο 2ο σετ το Αρκάδι κυριάρχησε (25-12), για να φτάσει τελικά στο 3-0 με 25-19.

Τα σετ: 25-21, 25-12, 25-19.

ΓΕΗ (Καπαρουνάκης): Σουμελίδης, Λουλακάκης, Καλαϊτζής, Γκούφας, Πρασανάκης, Βάζος, Σπιταδάκης, Κούκιας, Λαδουκάκης, Σαλπίγκτης, Μενδρινός, Μαρκόπουλος, Σφακιανάκης, Λουλακάκης Ε.

Τα πλέι άουτ της ΓΕΗ στην Α2 ανδρών, γυναικών

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των προγραμμάτων του Γ’ και του Δ’ Ομίλου της Α’ Ζώνης του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών και γυναικών βόλεϊ με συμμετοχή της ΓΕΗ. Συμμετέχουν και σιτς δύο κατηγορίες από 8 ομάδες για τους αγώνες πλέι-άουτ παραμονής. Στόχος της ΓΕΗ είναι να πάρει το λιγότερο την 6η θέση στους άνδρες και στις γυναίκες για να έχει πιθανότητες παραμονής αφού αυτή θα εξαρτηθεί και από πόσες ομάδες βόρειου ή νότιου ομίλου ανέβουν κατηγορία.