ΟΦΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Το… κουμπί του ΑΠΑΣ Νάξου τα «Φανάρια» έχει βρει φέτος  ο ΟΦΗ καθώς τον νίκησε χθες για δεύτερη φορά με 77-71 στο κλειστό του ΒΑΚ, πολλαπλασιάζοντας τις ελπίδες του για την έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του 1ου ομίλου της National  League 1.

Οι γηπεδούχοι στήριξαν τη σπουδαία τους επικράτηση στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν, αντέχοντας στη συνέχεια στην αντεπίθεση που δέχθηκαν από τους Κυκλαδίτες,  οι οποίοι έχασαν μόλις για 2η φορά στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε γρήγορα στο καλό ξεκίνημα της ομάδας της Νάξου και με εκφραστή των επιθέσεών του τον Σταμπουλή, πήρε το προβάδισμα στο σκορ ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Ζαφειρούδη (20-18).

Το σχήμα με δύο πλέι μέικερ (Παππά, Ζαφειρούδη) που δοκίμασε από νωρίς ο Βασίλης Ράλλης, έκανε τη διαφορά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να βγάζουν εξαιρετικές συνεργασίες και να φθάνουν στο +18 (46-28) λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος.

Ο ΑΠΑΣ Νάξου έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας τη διαφορά με τα καλάθια του Τζόρτζεβιτς (53-49) αλλά ο ΟΦΗ αποδείχθηκε ανθεκτικός, μπαίνοντας με +7 (61-54 στο 30’) στην τελική ευθεία του αγώνα.

Το ντέρμπι «άναψε» στην τελευταία περίοδο, με τα τρίποντα του Νεόφυτου και του Χαρούνι, να φέρνουν στα ίσια το ματς (69-69), 3.15’’ πριν το φινάλε.

Κομβικός στη χθεσινή νίκη του ΟΦΗ ήταν ο Λιανός

Στο σημείο αυτό «μίλησε» η κλάση του Λιανού που με ένα δύσκολο καλάθι, «έγραψε» το 72-69 ενώ στην άμυνα,ο Πιλκούδης «έκρυψε» …τον ουρανό στον Κρανιά, με μία εντυπωσιακή τάπα.

Ο Κασπίρης με μία βολή στα 14’’ έκανε το 74-71 για να ακολουθήσει το καθοριστικό άστοχο τρίποντο του Τζόρτζεβιτς. Το τελικό 77-71 διαμορφώθηκε από τις βολές των Παππά, Κασπίρη κι ενώ είχε προηγηθεί η δεύτερη τεχνική ποινή στον προπονητή της Νάξου κ. Ρουμελιώτη, ζητώντας φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο του Τζόρτζεβιτς.

«Κάναμε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μία πολύ καλά δουλεμένη ομάδα και αυτό μας βοήθησε πολύ στο βάθος του παιχνιδιού. Ξέραμε ότι ο αντίπαλος θα γυρίσει στο ματς αλλά δε χάσαμε την ψυχραιμία μας και με κρίσιμα καλάθια, κρατήσαμε την πολύτιμη νίκη. Εχουμε ακόμα 4 ματς και τα θέλουμε όλα για να πιάσουμε τον στόχο μας», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης.

Από την πλευρά του, ο προπονητής των ηττημένων Κώστας Ρουμελιώτης δήλωσε: «Δεν παίξαμε καθόλου καλά στο πρώτο μέρος. Αντιδράσαμε εξαιρετικά αλλά στο τέλος δεν πήραμε αυτό που δικαιούμαστε».

Τα δεκάλεπτα: 20-18,46-30,61-54,77-71.

Με λάθη η διαιτησία των Στρέμπα, Παπαδόπουλου, Δελαγραμμάτικα

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 13(1), Πιλκούδης 14, Μποχωρίδης 2,Λιανός 16, Σταμπουλής 17,Ζαφειρούδης 8(2), Κασπίρης 3, Πρωτογεράκης 4, Τσερκιτσόγλου.

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Ρουμελιώτης): Χαρούνι 18(3),Κρανιάς 2,Γκαβασιάδης 13(1), Τζόρτζεβιτς 16(1), Νεόφυτος 9, Παρασκευόπουλος 6, Λάκοβ 1, Στάθης 3, Δενδρινός 3.

5η σερί ήττα της Αναγέννησης

Η Αναγέννηση πάλεψε για το «διπλό», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της National League 1, κράτησε τη Δάφνη σε χαμηλά ποσοστά όμως η αστοχία της δεν την άφησε να κάνει την έκπληξη μέσα στο «Μιχάλης Μουρούτσος», χάνοντας με το πολύ «φτωχό» 55-47.

Πέμπτη σερί ήττα για την ομάδα του Αρκαλοχωρίου που έχει αρχίσει να αγχώνεται…

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 26-23, 39-34, 55-47.

Διαιτητές: Αγγελής-Λογοθέτης-Καραμπιτσάκος.