ΟΦΗ φιλικό με τον Απόλλωνα
Καλή παρουσία είχε ο Πλατέλλας στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ έκανε… πελάτη του τον Απόλλωνα τον οποίο κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος μετά το Καρπενήσι. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε με σκορ 2-1 στο φιλικό που έγινε στο Παγκρήτιο δείχνοντας σαφώς πιο έτοιμη από τον αντίπαλο της αλλά και ότι θέλει ακόμα δουλειά για να φτάσει στο σημείο που θέλει ο προπονητής της.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε και πάλι δυο ενδεκάδες και τσέκαρε την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του, ενώ ντεμπούτο με τον έκανε ο Αραβίδης, ο οποίος αγωνίστηκε 25 λεπτά.

Το θετικό για τον ΟΦΗ είναι ότι  παρέμεινε αήττητος για 4ο φιλικό παιχνίδι, καθώς έχει κερδίσει τον Απόλλωνα δυο φορές (2-0 και 2-1), τη Λάρισα (1-0) και έχει και μια ισοπαλία (0-0) με την Παναχαϊκή ενώ στο παιχνίδι του Σαββάτου δέχθηκε το πρώτο του γκολ μετά από 4 παιχνίδια.

παίκτες ΟΦΗ
Οι παίκτες που ξεκίνησαν ήταν ο Στρέζος κάτω από τα δοκάρια, οι Μπολάκης, Κοροβέσης στα άκρα της άμυνας, ο Παπάζογλου με τον Ποτουρίδη στο κέντρο της άμυνας, οι Μεγιάδο, Παπαστεριανός μπροστά τους, ο Νέιρα σε ρόλο 10αριού και στην επίθεση οι Κουτσιανικούλης, Σασί στα άκρα με σέντερ φορ τον Βουό.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με γκολ στο 5’ όταν από γύρισμα του Σασί, ο Πετσόνι με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0).

Η φάση ξεκίνησε από τον Μεγιάδο, ο οποίος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Τυνήσιο και αυτός έκανε την ενέργεια για το γκολ.

Στο 20’ σε ένα επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Ελ Χέλβε, ο Στρέζος έδιωξε αποτελεσματικά, ενώ στο 35’ ο Ποτουρίδης, από το κέντρο επιχείρησε να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπαδόπουλος κράτησε μόνο Ποτουρίδη και Βουό και άλλαξε όλους τους υπόλοιπους.

Στο τέρμα ο Σωτηρίου, στα άκρα της άμυνας Αργυρόπουλος, Κοιλιάρας, κεντρικά μπακ Ποτουρίδης, Φαζός, πιο μπροστά Οικονόμου, Κυριακίδης, δεκάρι ο Πλατέλλας, και στην επίθεση οι Δελληγιανίδης(δεξιά), Ντίνας (αριστερά) και Βουό.

Στο 49’ ο Βουό έκανε το 2-0 με τακουνάκι μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ του Ντίνα.

Στο 54’ ο Απόλλων μείωσε με σουτ του Ειλερς από το ύψος της περιοχής στο τελικό  2-1.

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισαν Μεγιάδο, Πλατέλλας, Οικονόμου, Ποτουρίδης.

Διαιτήτευσε ο  Σωτηριάδης (Λασιθίου), με βοηθούς τους Νικολακάκη, Παπαδάκη.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κουτσιανικούλης, Βουό, Παπαστεριανός, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Σασί, Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σωτηρίου, Ποτουρίδης (61’ Νάστος), Αργυρόπουλος, Ντίνας, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Βουό (65’ Αραβίδης), Κοιλιάρας (89’ Νοικοκυράκης), Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Φαζός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ: Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετσόνι, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης, Τομάς, Ελ Χέλβε. Αγωνίστηκαν και οι: Βαφέας, Βλάχος, Σουλτς, Άιλερς, Γκίνο, Ρώσσης.

Εντυπωσιακές παρουσίες στις εξέδρες του Παγκρητίου

«Έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα»

ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

Την ικανοποίησή του για την προσπάθεια των παικτών του εξέφρασε μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Παπαδόπουλος. Ο τεχνικός του ΟΦΗ τόνισε μεταξύ άλλων τα εξής: “Ήταν ένα καλό τεστ αν και έκανε πολύ ζέστη και ήταν δύσκολο για τους ποδοσφαιριστές. Πρέπει να προσαρμοστούμε, γιατί αυτές τις συνθήκες μπορεί να συναντήσουμε στις πρώτες αγωνιστικές. Τακτικά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν άριστοι. Θα μπορούσαμε αρκετές φορές να παίξουμε πιο γρήγορα και να βγάλουμε περισσότερες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε λίγο την τακτική μας, αλλάξαμε πολλές θέσεις ποδοσφαιριστών για να τους δοκιμάσουμε. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεχθήκαμε γκολ».

Αναφερόμενος στην κλήρωση είπε ότι θα ήθελε το πρώτο ματς στο Ηράκλειο: «Θα μπορούσε να ήταν καλύτερα τα πράγματα αν παίζαμε εντός  το πρώτο ματς. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο, αλλά με μια καλή αρχή όλα θα πάνε καλά. Έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα, στους παίκτες ότι θα ξεκινήσουμε καλά».

Ο Λεωνίδας Αργυρόπουλος εκ μέρους των παικτών ανέφερε πως είναι καλό που η ομάδα του κέρδισε, γιατί αποκτά νοοτροπία νικητή «Ήταν το πρώτο φιλικό στην Κρήτη. Δεν έγινε στο γήπεδο μας, το Γεντί Κουλέ, αλλά σε ένα γήπεδο που δεν το έχουμε μάθει ιδιαίτερα. Δείξαμε πως είμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Τα πόδια είναι βαριά ακόμα.  Ελπίζω στην αρχή του πρωταθλήματος, να είμαστε έτοιμοι. Πρέπει να αποκτήσουμε νοοτροπία νικητή, έρχονται δύσκολα παιχνίδια και είμαι σίγουρος πως θα είμαστε έτοιμοι στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 με ανακοίνωσή της  ευχαρίστησε τον φίλαθλο κόσμο για την παρουσία του και τον κάλεσε το επόμενο Σάββατο (18/11) στο Γεντί Κουλέ, στην τελική πρόβα, με τον Εργοτέλη. Η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925  επίσης ευχαρίστησε  τον Δήμο Ηρακλείου, για την παραχώρηση του Παγκρητίου σταδίου.

Ρεπό είχαν χθες στον ΟΦΗ. Επιστρέφουν σήμερα με διπλή προπόνηση πρωί και απόγευμα.