“Ηράκλειο” στο Κορωπί

Με άσχημο τρόπο έκλεισε το πρώτο μισό της Β’ Εθνικής για το «Ηράκλειο» που ηττήθηκε με 85-78 από το προτελευταίο (πριν την έναρξη της αγωνιστικής) Κορωπί στην Αθήνα. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στο ματς, παρά τους 51(!) πόντους που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης  δέχθηκε αρκετά διαιτητικά «χτυπήματα», όπως καταγγέλλουν οι άνθρωποί της.

Τα παράπονα εστιάζονται κυρίως στις αποφάσεις του πρώτου διαιτητή Τσακαλογιάννη (δεύτερος ήταν ο Μαγκαφάς), ο οποίος έχει πάρει φέτος…εργολαβία το «Ηράκλειο» και το έχει αδικήσει ακόμα και σε ματς που στο τέλος τα κέρδισε. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τους 34 πόντους που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, οι 20 επιτεύχθηκαν με βολές…

«Εγώ στέκομαι στο αγωνιστικό κομμάτι. Σπαταλήσαμε το πρώτο ημίχρονο και ιδίως στο δεύτερο δεκάλεπτο ήμασταν τραγικοί στην άμυνα, κάτι που δεν συμβαίνει πρώτη φορά. Προσπαθήσαμε στη συνέχεια, βγάλαμε αντίδραση, αλλά στο τέλος δεν τα καταφέραμε», τόνισε ο τεχνικός του «Ηράκλειο» που δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Πετράκη.

Το «Ηράκλειο» κάλυψε στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά των 12 πόντων (51-39) με την οποία έχανε στο ημίχρονο και περίπου δύομισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα προηγήθηκε με 75-70.

Ένα ανύπαρκτο φάουλ που καταλογίστηκε σε βάρος του Μποχωρίδη, το οποίο συνοδεύτηκε από τεχνική ποινή και τρίποντο των γηπεδούχων στην επόμενη επίθεση, μετέτρεψε το σκορ σε 76-75 μέσα σε ελάχιστο χρόνο για το Κορωπί. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο και τέσσερις βολές πήραν κεφάλι στο σκορ, την ώρα που το «Ηράκλειο» δεν μπορούσε να τους ακολουθήσει για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 51-39, 60-60, 85-78.

ΚΟΡΩΠΙ (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 10 (2), Παπαθεοδώρου, Κοντόπουλος 22 (3), Σερέτης 10, Αγόρης 11 (3), Σιμιτζής 3 (1), Σπανός 17 (2), Μαλτέσιος 6, Πετς 6.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος- Καλυβιανάκης Ι., Γουμενάκης, Σταμίρης, Σταμπουλής 2, Μποχωρίδης 14 (2), Λάκκας 13, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 9 (1).