Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ME ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Με άδεια χέρια γύρισε από την Πάτρα ο Εργοτέλης, χάνοντας άδικα ένα δικό του ματς με 2-1 από την Παναχαϊκή. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν μπαλάρα στο γήπεδο της Αγυιάς, αλλά σε ακόμα ένα ματς πλήρωσαν την τρομερή αναποτελεσματικότητά τους και την αμυντική τους γύμνια με την αδικία που βίωσαν από τον βοηθό Αρμακόλα στο νικητήριο τέρμα των Πατρινών να πικραίνει ακόμα περισσότερο την …τούρτα του τοπικού συγκροτήματος.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο Εργοτέλης έχασε χθες σχεδόν διψήφιο αριθμό κλασικών ευκαιριών, με πρωταγωνιστές τους Κάιπερς, Έφορντ που απώλεσαν τις περισσότερες. Ήταν επόμενο να τον τιμωρήσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, έστω και με τον τρόπο που συνέβη αυτό, δηλαδή με το γκολ-οφσάιντ του Μωραϊτη στο 78΄.

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια δέχθηκε το πρώτο γκολ κυριολεκτικά από τα αποδυτήρια. Δέκα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, στην τρίτη πάσα που άλλαξαν οι παίκτες της Παναχαϊκής, ο Στεργίδης βρέθηκε μόνος με τον Λαδά και τον «κρέμασε» με άνεση για το

1-0. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν εκκωφαντική καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, έχασαν απίστευτες ευκαιρίες. Στο 2’ ο Βρονταράς σταμάτησε το πλασέ του Έφορντ,

στο 9’ ο Κάιπερς νικήθηκε δις από τον έμπειρο τερματοφύλακα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπουρσέλης σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά ο Κάιπερς έχασε νέο τετ α τετ όμως στο 25’ ο Βέλγος φορ δεν αστόχησε σε κενή εστία (1-1), αξιοποιώντας την θαυμάσια ασίστ του Σταματάκου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια για να πατήσει ξανά το γκάζι ο Εργοτέλης με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 46’ ο Βρονταράς νίκησε και τον Σταματάκο σε τετ α τετ, με την σκυτάλη να παίρνει στη συνέχεια ο Έφορντ που αστόχησε από εξαιρετικές θέσεις στο 52’ και το 67’.

Η Παναχαϊκή απείλησε με τον Κυνηγόπουλο (51’), τον οποίο σταμάτησε ο Λαδάς για να καρποφορήσει η πίεση που άσκησε, στο 78’, όταν ο Γκίνο βρήκε τον εκτεθειμένο Μωραϊτη που δεν είχε πρόβλημα να «γράψει» το 2-1.Στα τελευταία λεπτά και παρά την είσοδο του ανέτοιμου Εντιαγέ, ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να «απαντήσει», με συνέπεια να γνωρίσει την πρώτη του ήττα.

Μέτρια η διαιτησία του Σελίμου (Λακωνίας), με το λάθος στο γκολ να το χρεώνεται ο βοηθός του.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ:  Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (50’ Φουρλάνος), Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Μουστακόπουλος (73’ λ.τ. Λουμπαρδέας), Φωτάκης, Στεργίδης, Αποστολόπουλος (46’ Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Μπουρσέλης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλούξης, Βογιατζής, Μπούζας (84’ Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (89′ Πάτας), Κάιπερς, Σταματάκος (72’ Εντιαγέ), Έφορντ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗ

«Καλύτεροι αλλά δεν κερδίσαμε…»

Στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε ο Εργοτέλης στην Πάτρα στάθηκε στις δηλώσεις του  ο Ανώνης Ανδρουλάκης. Ο συνεργάτης του Τακη Γκώνια που και χθες δεν κάθισε στον πάγκο λόγω τιμωρίας (είδε το ματς από τα δημοσιογραφικά) τόνισε:  «Νομίζω πως και στα τρία παιχνίδια η ομάδα μας ήταν η καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά  δεν καταφέραμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα.

Σήμερα ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μας, δημιουργήσαμε πράγματα, κάναμε αρκετές φάσεις όμως δεν καταφέρνουμε να βάλουμε γκολ. Συγχαρητήριά στην Παναχαϊκή για τη νίκη και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».

Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός της Παναχαϊκής Σωκράτης Οφρυδόπουλος τόνισε «Θέλω να συγχαρώ  τον Τάκη Γκώνια για την πολύ καλή ομάδα που έχει φτιάξει. Είναι μία ομάδα που κάνει κάτι στο γήπεδο και μας αρέσουν αυτές οι ομάδες.

Νομίζω ότι ο Εργοτέλης θα πάει πολύ καλά στο πρωτάθλημα.Εμείς ξέραμε ότι θα πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ευτυχήσαμε να βάλουμε γρήγορα όμως αντί να μας δώσει περισσότερη αυτοπεποίθηση, μας αποδιοργάνωσε λίγο».