Περίπατος της Ρουμανίας κόντρα στην Ουκρανία
epa11417729 Razvan Marin of Romania (R) in action against Heorhiy Sudakov of Ukraine during the UEFA EURO 2024 Group E soccer match between Romania and Ukraine, in Munich, Germany, 17 June 2024. EPA/MOHAMED MESSARA

Με επίδειξη δύναμης ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ρουμανία στο Euro 2024, καθώς «ισοπέδωσε» στην «Αλιάντς Αρένα» του Μονάχου την Ουκρανία με 3-0, σε ματς της πρεμιέρας του 5ου ομίλου.

Ταυτόχρονα, το συγκρότημα του Έντουαρντ Ιορντανέσκου έκανε σπουδαίο βήμα για πρόκριση στους «16».

Το σκορ στο Μόναχο άνοιξε στο 29ο λεπτό με γκολ-ποίημα ο Στάντσιου. Οι Ουκρανοί δεν έβγαλαν αντίδραση και μέσα σε 5 λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης, δέχθηκαν ακόμα δύο τέρματα.

Στο 52′ ο Μάριν έγραψε το 2-0 με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 57′ οι Βαλκάνιοι είδαν τους Ουκρανούς να είναι ζαλισμένοι και τους… αποτελείωσαν, με τον Μαν να βγάζει την ασίστ και τον Ντράγκους να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου, Μ. Μάριν (75΄ Ρους), Μαν (62΄ Χάτζι), Ρ. Μαρίν, Στάντσιου (87΄ Ρακοβίταν), Κόμαν (62΄ Μιχάιλα), Ντράγκους (75΄ Πούσκας).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Λούνιν, Κονόπλια (72΄ Τίμτσουκ), Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (62΄ Μπράζκο), Σαπαρένκο (62΄ Γιάρεμτσουκ), Τσιγκάνκοφ (62΄ Γιαρμολένκο), Σουντάκοφ (83΄ Μαλινόφσκι), Μούντρικ, Ντόβμπικ.