Οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν τη συμπαράσταση του γυναικείου τμήματος

Ο ΟΦΗ έκανε το 2Χ2 στην Pre League βόλεϊ ανδρών, καθώς πέρασε με νίκη και από την Ερυθραία, (με την συμπαράσταση της γυναικείας ομάδας) κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 3-0 σετ (26-24, 25-17, 27-25).

Μια νίκη που ήρθε δίκαια, αλλά όχι εύκολα, για την ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στα δύο από τα τρία σετ.

Καθοριστικός με δύο μπλοκ στο φινάλε, ο Φινλανδός ακραίος Μάκινεν ο οποίος ήταν άρρωστος και δεν είχε προπονηθεί όλη την εβδομάδα, αλλά έσφιξε τα δόντια για να βοηθήσει τον ΟΦΗ. Το ίδιο και ο Ρουμελιωτάκης ενώ η κρητική ομάδα δεν είχε τους Καρατζά, Κουκιά.

«Παρά τα προβλήματα που είχαμε, δείξαμε χαρακτήρα.

Όλα τα παιχνίδια θα είναι σκληρά κι έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε. Πηγαίνουμε τώρα στην Αλεξανδρούπολη την Τετάρτη για να συνεχίσουμε την πορεία μας», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ που χρησιμοποίησε τους Γκόνα, Μιχελάκη (λ), Μπαρντακτζιάν, Ρουσσόπουλο, Ρουμελιωτάκη, Μάκινεν, Δαρίδη, Μιχάηλοβιτς, Καφαντάρη.

Έχασε η ΓΕΗ

Την ήττα με 3-0 από την Αρμενική γνώρισε η ΓΕΗ στο «Λίντο», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν το πρώτο και το τρίτο σετ αλλά υστέρησαν στις λεπτομέρειες.

Τα σετ: 23-25, 16-25, 26-28

Ο πρωτοπόρος Ν. ΟΠΕΡ πέρασε και από την Πάτρα, κερδίζοντας με 3-2 την Ολυμπιάδα (16-25, 29-27, 25-19, 18-25, 15-10).

Φάση από το παιχνίδι της ΓΕΗ με την Αρμενική

Ήττα των γυναικών του ΟΦΗ

Ήττα εντός προγράμματος με 3-0 σετ από τον πρωτοπόρο της Α2 γυναικών Ηρακλή Κηφισιάς, στο Ζηρίνειο, γνώρισε ο ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική.

Τα κορίτσια του Νίκου Προύφα, κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά μόνο στα δύο πρώτα σετ, απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

«Θα προσπαθήσουμε στα επόμενα παιχνίδια να βρούμε τα αποτελέσματα που θέλουμε, για να πετύχουμε το στόχο μας», ανέφερε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-13

ΟΦΗ (Προύφας): Καλουτσάκη, Πρινιωτάκη, Παπουλίδου, Αραμπατζή, Βεργετάκη, Κοζωνάκη, Πιτσούλη, Φανιουδάκη Ελ, , Zάλλι, Πετροπούλου

Το ΤΑΑ ΟΦΗ εξέφρασε τα θερμά του συλλυπητήρια στην αθλήτρια Ροδάνθη Μαριάτου η οποία λόγω πένθους (έχασε τον παππού της), δεν ταξίδεψε στην Αθήνα.

Για το ίδιο πρωτάθλημα οι Ν. ΟΠΕΡ νίκησαν στο Ρέθυμνο τον Απόλλωνα Πάτρας 3-1 (25-8, 26-28, 25-17, 25-21).