Πέρασε με Τετέ από το “Γεντί Κουλέ” ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας 1-0 τον ΟΦΗ (vid)
Το γκολ του Τετέ που έκρινε το ματς

Με γκολ του Τετέ μόλις στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός “δραπέτευσε” από το “Γεντί Κουλέ” (1-0), υποχρεώνοντας τον ΟΦΗ στη δεύτερη εντός έδρας ήττα του στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Σε ένα ματς με έντονη συναισθηματική φόρτιση, λόγω του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ (κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή ενώ οι “πράσινοι” κράτησαν τη φανέλα του στην έναρξη και στο γκολ), ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει τις αρκετές καλές στιγμές που είχε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά το ωραίο τέρμα του Βραζιλιάνου, η κρητική ομάδα βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει και στο 9′ έχασε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Χατζηθεοδωρίδη να σουτάρει άουτ από πολύ ευνοϊκή θέση. Στο 18′ ο Ντραγκόφσκι πήγε να κάνει ντρίμπλα στον Γιουνγκ, αυτός του έκλεψε τη μπάλα, αλλά πριν σουτάρει προ κενής εστίας, ο Πολωνός γκολκίπερ έπεσε με αυτοθυσία και τη μπλόκαρε!

Το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο μέρος και στο 41′ ο Γιουνγκ, άγγιξε την ισοφάριση αλλά το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να γίνει πολύ επικίνδυνος, με εξαίρεση το σουτ του Γκονθάλεθ που έδιωξε με δυσκολία στην αριστερή του γωνία ο Ντραγκόφσκι.

Στο 61’ ο Αράο με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή σε κόρνερ του Μπακασέτα, έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 73’ η σέντρα σουτ του Τετέ αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Χριστογεώργο και στο 91’ το σουτ του Σενγκέλια κόντραρε πάνω στον Μαξίμοβιτς.

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς ): Χριστογεώργος, Γκονθάλεθ, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης (79’ Αμπάντα), Μπαϊνοβιτς (68’ Μπάκιτς), Καραχάλιος (90’ Αποστολάκης), Σενγκέλια, Φούντας (68’ Ριέρα), Γιούνγκ (78’ Σαλσέντο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο (79’ Μαξίμοβιτς), Τσέριν, Τετέ (90’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (79’ Ουναϊ), Τζούρισιτς (61’ Πελίστρι), Γερεμέγεφ (79’ Νίκας).