ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΤΟΥ «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ ΣΤΗ NATIONAL LEAGUE 2 ΜΕ 82-72 ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΟΚΧ

Κέρδισε τρία ματς στη σειρά το «Ηράκλειο» ΟΑΑ, στην έδρα του ουραγού ΑΟΚ Χανιά θα κολλούσε; Η ομάδα του Αλέξανδρου Πετράκη πέρασε με 82-72 από το κλειστό Κλαδισού, πανηγυρίζοντας την τέταρτη σερί νίκη της μέσα σε διάστημα 15 ημερών και έκτη συνολικά στον 3ο όμιλο της National League 2.

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά που το ήθελαν φαβορί, το «Ηράκλειο» μπήκε με προσήλωση στο ματς και κατάφερε με σερί 11-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, να προηγηθεί με 41-23.

Κάπου εκεί όμως άρχισε αναίτια να χαλαρώνει και οι παίκτες του Χρήστου Παπανικολάου που έπαιζαν δίχως άγχος, βρήκαν τον τρόπο κυρίως με περιφερειακά σουτ να πλησιάσουν, κλείνοντας στο -9 το πρώτο ημίχρονο (50-41).

Το παιχνίδι πήγε να γίνει ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο οπότε και ο ΑΟΚ έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (51-54) όμως ο Πέτρου με 2 βολές κι ένα φόλοου, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να διατηρηθούν σε θέση οδηγού.

Στην τέταρτη περίοδο, το «Ηράκλειο» ΟΑΑ βρήκε τις καλές επιλογές στην επίθεση και με ηγέτη τον «καυτό» και πάλι Καμαρινό, δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φθάσει στη νίκη με 82-72 (τρίτη εκτός έδρας για φέτος).

Πολύ καλοί για τους φιλοξενούμενους ήταν και οι Καστανιώτης, Κατσούρρι, Λεφής ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε επιθετικά ο Παπαβασιλείου.

Τα 10λεπτα: 16-21, 41-50, 61-71, 72-82.

Διαιτητές: Χρόνης – Τζιμινίδης – Μούστρης.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Αλεξίου 3 (1), Ξετρίχης 12 (4), Γεωργάκης 7 (2), Παπαβασιλείου 29 (5), Χάχαλος 2, Σταθάκης 5, Κοντογιάννης 9, Παλαιοκρασσάς, Δούγαλης 2, Ζαχαρόπουλος.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Μακράκης, Καμαρινός 26 (3), Πέτρου 7, Κατσούρρι 14 (1), Μαρτίνα, Λεφής 14 (1), Καστανιώτης 17, Φουκαράκης, Σαρρής, Πετράκης 2, Δαγαλάκης 2.

Ο Καστανιώτης ήταν από τους κορυφαίους του «Ηράκλειο» ΟΑΑ στο χθεσινό ματς (φωτό) στα Χανιά