ΟΦΗ
Οι ομάδες σκυταλοδρομίας του ΟΦΗ που πήραν μετάλλια

Σε θρίαμβο εξελίχθηκε η παρουσία του ΟΦΗ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 που έγινε στα Γιάννινα. Συνολικά πέντε μετάλλια ήταν ο απολογισμός των αθλητών και των αθλητριών του στην πρωτεύουσα της Ηπείρου, γεμίζοντας με ικανοποίηση τους ανθρώπους του. Μάλιστα ο ΟΦΗ κατέλαβε στα αγόρια την 3η θέση της γενικής κατάταξης με 73 βαθμούς.

Στα κορίτσια ήταν 7ος με 60β.

“Είναι μια ιστορική επιτυχία για το τμήμα μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους αθλητές, για όλα αυτά που έχουν καταφέρει” τονίζει ο επικεφαλής του τμήματολς στίβου του ΟΦΗ Παναγιώτης Αντωνακάκης.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ αυτό το πρωτάθλημα συγκέντρωσε 51 βαθμούς και φέτος 133 και είναι ασφαλώς πρώτο σωματείο στην Κρήτη, αλλά και δεύτερο στην Ελλάδα στην μικρή βαθμολογία αγοριών και κοριτσιών.

Ο Πιτσιδόπουλος που ήρθε πρώτος

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου, ανέβηκε ο Αλέξη Τζατζαράκης, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στα 400μ. με χρόνο 49.37 (ατομικό ρεκόρ). «Χρυσός» και ο Λευτέρης Πιτσιδόπουλος στον ακοντισμό, με βολή στα 62.05μ. ενώ και η σκυταλοδρομία 4Χ400 αγοριών του ΟΦΗ, έκοψε πρώτη το νήμα με 3.22.96 (Τζατζαράκης, Χριστοφοράκης, Σαατσάκης, Σχοιναράκης).

Εκτός από τα τρία χρυσά μετάλλια, ο ΟΦΗ πανηγύρισε και δύο χάλκινα επίσης στις σκυτάλες. Το ένα από την 4Χ100 στα κορίτσια (Ρεθυμνιωτάκη, Παπαδάκη, Καλογιαννάκη, Ντούμη-Βασιλείου) με χρόνο 49.78 και το άλλο από την 4Χ100 στα αγόρια (Σχοιναράκης, Χριστοφοράκης, Σαατσάκης, Ζαμπάρας) με 43.53. Σημαντική και η 4η θέση στα 400μ. εμπόδια από την Σοφία Ρεθυμνιωτάκη με 1.04.22.

«Συγχαρητήρια σε όλους για αυτήν την σπουδαία εμφάνιση, που έδειξε ότι ο ΟΦΗ παραμένει στην ελίτ του κλασσικού αθλητισμού σε Πανελλήνιο επίπεδο» τονίζει η ανακοίνωση του Ερασιτέχνη ΟΦΗ.

Στη διοργάνωση έλαμψε το αστέρι της ακοντίστριας Ελένης Τζένγκο (Κένταυρος) η οποία σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία της, με βολή 63.96μ, σπάζοντας την επίδοση που είχε η Κουβανή Ατζιλάρε (63.86)  από το 2015.

Από κει και πέρα, σε Παγκρήτιο επίπεδο δεν έλειψαν οι επιτυχίες και σε αυτή τη διοργάνωση.

Στη δισκοβολία ανδρών, κυριάρχησαν οι ρίπτες του «Βενιζέλου», με τον Κώστα Μπουζάκη να παίρνει το χρυσό (56.53) και τον Αρτέμη Αδαμάκη το χάλκινο (46.48).

Στη σφυροβολία ανδρών ο Ορέστης Ντουσάκης του «Βενιζέλου» κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 70.71μ.

Η Παναγιώτα Δόση («Βενιζέλος») πρώτευσε στο ύψος με 1.74 (11η στο ίδιο αγώνισμα η Κοκόζοβα των Μαλίων με 1.55) ενώ η Νικολέτα Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου) έκοψε πρώτη το νήμα στα 3000. στιπλ με 11.14.87.

Οι υπόλοιποι αθλητές-τριες των σωματείων του Ηρακλείου που αγωνίστηκαν σε τελικούς, κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

ΑΝΔΡΩΝ Κ20
Εκχόσου Έντυ (Αθλ. Ακαδ. Ηρακλείου,) 5ος στα 100μ. με 10.82
Γκαντάτσιος Δημήτρης (ΓΕΗ) 6ος στα 3000μ. με 9.09.21
Βαρδάκης Μανώλης (ΟΦΗ) 12ος στα 3000μ. με 9.44.52 και 9ος στα 5000μ. με 17.20.81
Κολέτσι Γκάμπριελ (ΓΕΗ) 10ος στο ακόντιο με 49.52μ.
Μουδατσάκης Δημήτρης (ΟΦΗ) 9ος στο τριπλούν με 13.35μ.
ΓΥΝΑΙΚΩΝ Κ20
Παπαδάκη Ειρήνη (ΟΦΗ) 7η στα 200μ. με 26.53
Ντούμη-Βασιλείου Μαρία (ΟΦΗ) 7η στα 100μ. εμπ. με 15.77
Μιχελάκη Κική (ΟΦΗ) 8η στον δίσκο με 38.99μ.
Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 5η στο ακόντιο με 38.01μ.
Καλογιαννάκη Μαρία (ΟΦΗ) 10η στο μήκος με 5.42
Γκάγκα Καλλιόπη (ΟΦΗ) 10η στο τριπλούν με 11.15μ.
Τους αθλητές του ΟΦΗ συνόδευσαν στους αγώνες οι προπονητές Κόκκινος, Οικονομάκης, Αντωνακάκης, Μαρουλή.