ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ U19: Ο Δουβίκας με κεφαλιά πέτυχε το πέμπτο γκολ της ελληνικής ομάδας κόντρα στο Γιβραλτάρ

Ούτε στη δεύτερη αναμέτρησή της επί ηρακλειώτικου εδάφους δεν κατάφερε η Εθνική ομάδα Νέων, να πετύχει τον στόχο της. Γνωρίζοντας την ήττα της Ρωσίας στο ματς που προηγήθηκε στο Παγκρήτιο από τη Ρουμανία, οι διεθνείς δεν μπόρεσαν να σημειώσουν από 6 και πάνω τέρματα που χρειάζονταν σε βάρος του Γιβραλτάρ, προκειμένου στο τελευταίο παιχνίδι με τους Ρώσους (αύριο στο Γεντί Κουλέ) να τους αρκεί και η ισοπαλία για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Συνεπώς, η νίκη στον «τελικό» με τη Ρωσία είναι μονόδρομος πια, με τους Ρουμάνους να έχουν εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά. «Ίσως και να είναι καλύτερα που θα πάμε μόνο για ένα αποτέλεσμα. Ζητώ από τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο και να στηρίξει αυτά τα παιδιά», τόνισε ο Γιάννης Γκούμας μετά το 5-0 επί του Γιβραλτάρ.

Η ελληνική ομάδα έχασε ένα…τσουβάλι γκολ στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τελικά τρεις φορές (16’ Γιούσης, 37’ Νταλακούρας, 41’ Εμμανουηλίδης). Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη, παρά την αποβολή του Εσπινόζα στο 64’. Στο 78′ ο Γιούσης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Δουβίκα.

ΕΛΛΑΔΑ: Στεργιάκης, Μπαξεβάνος (46′ Χατζηδίμπας), Μελιόπουλος, Πετράκης (46΄ Τάμπας), Λυρατζής, Νταλακούρας, Γιούσης, Δημήτρουλας, Εμμανουηλίδης (70′ Κωστανάσιος), Καμπετσής, Δουβίκας

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Χάνκινς, Κρισπ, Παράλ, Λιάμπιας, Πέντερσον, Άσκουεζ (93’ Γουίλσον), Ρόναν (75′ Αβελάνο), Εσπινόζα, Ερνάντες, Βαλαρίνο (66′ Πίκοκ), Πρέσκοτ