Ο Χαμηλάκης του Εργοτέλη σε φάση από το χθεσινό ματς με τον Πορφύρα.

Το εντυπωσιακό σερί της Αναγέννησης σταμάτησε η Πεντέλη επικρατώντας στην Αθήνα με 75-70, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Παρά την ήττα τους οι Αρκαλοχωρίτες (πρώτη σε όλες τις διοργανώσεις μετά από πέντε μήνες), παρέμειναν στις υψηλές θέσεις, έχοντας πάντα κι ένα ματς λιγότερο. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη που… κυνηγούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια την αντίπαλό τους στο σκορ. Η Πεντέλη προηγήθηκε και με 10π.

(25-15) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, για να κλείσει το ημίχρονο με 40-35.

Η Αναγέννηση έβγαλε αντίδραση στην τρίτη περίοδο, βελτιώνοντας τις αμυντικές της επιδόσεις για να εξελιχθεί σε ένα μεγάλο ντέρμπι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 68-63 (3.25’’ πριν το τέλος) ωστόσο στον υπολειπόμενο χρόνο «κόλλησαν» στην επίθεση και δεχόμενοι σερί 12-2, έφυγαν για πρώτη φορά φέτος με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ.

Τα 10λεπτα: 21-12, 40-35, 57-55, 75-70.

Διαιτητές: Λιόνας-Μπολάνος.

ΠΕΝΤΕΛΗ (Mάντζιος): Χωματάς 11(2), Μαγουλάς 2, Κουλούρης 6, Τασσόπουλος 3(1), Δρικόγιας 14(2), Παπαγιαννακόπουλος 2, Παναρετάκης 15(1), Παπαγεωργίου 13(3), Μαντζάκος 9(1).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 9(1), Κριθινάκης 8(1), Καλογεράκης 4, Μαραγκάκης 9(2), Σπυριδάκης 5(1), Κουρέπης 8, Βερτούδος 10(2), Ραζής 17(2).

Οσκαρ γκαντεμιάς  ο Εργοτέλης

Η φετινή κακοδαιμονία του Εργοτέλη κορυφώθηκε χθες στο «Λίντο» με την ήττα σε «νεκρό» χρόνο που γνώρισε από τον Πορφύρα με 60-57. Ενώ άπαντες περίμεναν παράταση μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του Μπουμπάρη, στα σχεδόν 4 δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Κυριακόπουλος με ένα σουτ -προσευχή κάτω από το κέντρο, ευστόχησε με ταμπλό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Το μπάζερ μπίτερ του Πορφύρα «πάγωσε» το γήπεδο, με τον τεχνικό του Εργοτέλη Γιάννη Βισκαδουράκη να ξεσπά σε κλάματα γι’ αυτή την απίστευτη εξέλιξη:

εργοτελης μπασκετ
«Δυστυχώς χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία για να δώσουμε λίγη χαρά στον κόσμο μας. Παλέψαμε πολύ και είναι κρίμα που χάσαμε με αυτόν τον σκληρό τρόπο. Ετσι είναι το μπάσκετ, είναι μία δύσκολη στιγμή για μας αλλά πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι», δήλωσε ο προπονητής του Εργοτέλη.

Το ματς -που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω του αγώνα βόλεϊ της ΓΕΗ που πήγε στο τάι μπρέικ- ήταν πολύ κακό ποιοτικά.

Ο Πορφύρας είχε συνεχώς τον έλεγχο, στο 34’ προηγήθηκε με 50-39 αλλά με υπερπροσπάθεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (57-56) με τρίποντο του Καρακωνσταντάκη στα 40’’.

Ο Μπουμπάρης που είχε πρωταγωνιστήσει στην αντεπίθεση, κέρδισε φάουλ στα 4’’ και με 1/2 βολές, ισοφάρισε σε 57-57, πριν ο Κυριακόπουλος (με το «0» στη φανέλα), «τελειώσει» τον Εργοτέλη σε μηδέν χρόνο.

Τα 10λεπτα: 10-14, 24-27, 35-40, 57-60. Καλή η διαιτησία των Πετράκη Γ. – Σίμα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μπορμπίδης, Αθανασιάδης 4, Σινανίδης, Καρακωνσταντάκης 7(1), Μπουμπάρης 16, Κουμάκης 3(1), Εκίζογλου 5(1), Μανταλβάνος 14, Χαμηλάκης 3, Καραλής 5(1).

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Γεωργούλης 12(1), Κυριακόπουλος 20(5), Σιδέρης 2, Γκαϊντάσοβ 2, Ταγάρης 14, Λαμπρόπουλος 3(1). Συμεωνίδης 4, Τσούτσος, Παπαδόπουλος 3(1).