ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ: Νικητής μόνο στην εξέδρα

Ελάχιστο κόσμο είχε το «Αθανάσιος Διάκος» της Λαμίας και την πιο πολλή… φασαρία έκαναν οι περίπου 70 οπαδοί του ΟΦΗ που μέχρι τις καθυστερήσεις προσπαθούσαν να …ξυπνήσουν τους παίκτες της ομάδας τους.

Η χθεσινή ήταν η τέταρτη αναμέτρηση στην ιστορία των δύο ομάδων και η πρώτη φυσικά στη Σούπερ Λίγκα. Πέρσι στο Κύπελλο η Κηφισιά είχε αποκλείσει με νίκη 1-0 τον ΟΦΗ (θα ξαναπαίξουν φέτος στο θεσμό) ενώ τη σεζόν 2016-17, η κρητική ομάδα είχε πάρει δύο νίκες (1-0, 3-0) για τη Γ’ Εθνική.

Η Κηφισιά πήρε την τέταρτη ισοπαλία της στα 5 τελευταία ματς πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ να μένει χωρίς νίκη στον 4ο φετινό εκτός έδρας αγώνα του (τρεις ισοπαλίες και μία ήττα). Υπενθυμίζεται ότι και πριν ενάμιση μήνα ο ΟΦΗ είχε έρθει ισόπαλος 2-2 στη Λαμία με το τοπικό συγκρότημα.

Τρεις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν ο Βούρος και ο Αμπαντά και θα χάσουν ένα από τα προσεχή τέσσερα παιχνίδια.

Για πρώτη φορά φέτος ο Νταμπράουσκας «έριξε» νωρίς (60’) τον Νέιρα στον αγώνα καθώς σε όλα τα προηγούμενα ματς, έμπαινε αλλαγή μετά το 75’.

Στον πάγκο (για 1η φορά φέτος) έμεινε για 83 λεπτά ο ανέτοιμος Μπάκιτς λόγω των ενοχλήσεων που είχε στο γαστροκνήμιο και χρησιμοποιήθηκε ως πέμπτη αλλαγή.