Δεν έφεραν γούρι στον ΟΦΗ οι νέες εμφανίσεις

Πολύ κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο ΟΦΗ, στην πρώτη του έξοδο στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη γνώρισε βαριά ήττα με 77-56 από τον Πρωτέα Βούλας στο κλειστό «Γ. Γεννηματάς», δείχνοντας ανήμπορη να προβάλει σθεναρή αντίσταση, ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το …γκάζι από την αρχή της αναμέτρησης, σημειώνοντας 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο ΟΦΗ δεν είχε ούτε αρχή, ούτε τέλος σε άμυνα και επίθεση, με φυσικό επακόλουθο, να μη μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε 47-24 και τα δύο επόμενα δεκάλεπτα, αποδείχθηκαν τυπική διαδικασία.

Πλέον, η σκέψη του ΟΦΗ είναι στο επόμενο ματς, που θα γίνει την προσεχή κόντρα στον ΕΦΑΟΖ στο ΒΑΚ.

10λεπτα: 27-12, 47-24,57-38,77-56

Διαιτητές: Καλδίρης-Κουκουλεκίδης-Μαρίγλη

ΠΡΩΤΕΑΣ: (Τερζής): Δενδρινός, Τσακναρίδης 4(1), Κυρίλης 7 (1), Ματσάγγος 16, Bλάχος, Συγκούνας 10(1), Μόρφης, Γάργαλης 5, Σκορδάς 10,Καραμαλέγκος 15 (2) Βισνιέφσκι 4

ΟΦΗ: (Ράλλης): Λιανός 2,Μποχωρίδης 11(1), Καψάλης, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης 3, Λιουδάκης 1, Αγαπιάδης 1, Πρωτογεράκης 7, Καρλάφτης 4, Θεοδωρίδης 9(3), Μητρόπαππας 10, Πάλλης 8.

Ήττα του ΑΟΚ Χανιά

Πρεμιέρα με το …αριστερό για τον φιλόδοξο φέτος ΑΟΚ Χανιά (έχει αναβληθεί το ματς της πρώτης αγωνιστικής), με την ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη να χάνει με 82-78 από τον Δούκα, στο κλειστό Κλαδισού.

10λεπτα: 20-18, 34-41, 50-55, 78-82

Διαιτητές: Ζακεστίδης – Κατσαπρακάκης – Βελέντζας

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Κεσαπίδης): Χουχούμης 25, Στογιάνοβιτς 1, Λυβιάκης, Ψαράς 3, Καραΐσκος 2, Σανδραμάνης 8, Νέσσης, Κουρέπης 28, Παναρετάκης 2, Τσιρογιάννης, Παπαδάκης 9

ΔΟΥΚΑΣ (Αγγέλου):  Λαγός 10, Γαρμπής 13, Αναστασόπουλος, Ντιαλό-Φασέκας 2, Κορκοντζέλος 15, Μουλάς 7, Σωτηράκος 18, Λάκκας 6, Μιχαήλ 11.