ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν 2-2: Τον κράτησε ζωντανό ο Μπάμπα(vid)

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε στο φινάλε την τρίτη σερί του ήττα στη League Phase του Europa League και δεύτερη συναπτή στην Τούμπα, καθώς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (83′ και 90+3′) κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν πήρε την ισοπαλία (2-2) και τον πρώτο του βαθμό.Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Χάβελ να πλασάρει ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του ΑντούΗ Πλζεν χτύπησε ξανά πριν το ημίχρονο, με τον Βίντρα να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Κοτάρσκι στη σέντρα-σουτ του Αντού και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 39′.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να μειώσει στο 84′ με την κεφαλιά του Τισουντάλι έπειτα από σέντρα του Ντεσπόντοφ και τελικά κέρδισε τον βαθμό της ισοπαλίας με την κεφαλιά του Μπάμπα στο 90’+3′ έπειτα από ασίστ του Καμαρά.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο του βαθμό στη League Phase του Europa League και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στο Όλντ Τράφορντ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (07/11, 22:00).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (66′ Μπαμπά), Κεντζιόρα, Κόλι, Ότο (76′ Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (59′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (66′ Τισουντάλι), Τόμας (66′ Ντεσπόντοφ)

Βικτορια: Γέντλικα, Γέμελκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάντου, Κάλβατς, Σόϊκα, Χάβελ, Σούιτς, Βίντρα (61′ Γίρκα), Αντού (73′ Χέιντα)