Ο Στεφανουδάκης με τον προπονητή του κ. Σκαντζάκη

Πρωταθλητής Ελλάδας για άλλη μια χρονιά στον ακοντισμό και τη σφαιροβολία, στέφθηκε ο Μανώλης Στεφανουδάκης.

Ο αθλητής του σωματείου «Μεγαλόνησος» με βολή 29,76μ. κατέκτησε αρχικά το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ στο Καυτανζόγλειο και στη συνέχεια με βολή 8,22 μ. πήρε την πρώτη θέση και στη σφαιροβολία στη μικτή κατηγορία F54-55.

«Με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα έκλεισε η προετοιμασία μου για τους Παραολυμπιακούς του Τόκιο. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με τις βολές που έχουμε τη δεδομένη χρονική στιγμή. Παρά το ατύχημα που είχα πάνω στην αγωνιστική πατέντα κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι βολές ήταν σταθερές και καταφέραμε να κατακτήσουμε την πρώτη θέση.

Η προετοιμασία θα συνεχιστεί σκληρά χωρίς να παρεκκλίνει από το στόχο μας, που δεν είναι άλλος από μια αξιοπρεπή εμφάνιση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ευχαριστώ πολύ την ομάδα μου, τους προπονητές μου Σκαντζάκη Ιπποκράτη και Ιωαννίδη Ιάκωβο, αλλά και όλο τον κόσμο που είναι δίπλα μου και με στηρίζουν με κάθε τρόπο για να καταφέρω τους επιθυμητούς στόχους», τόνισε ο Μανώλης Στεφανουδάκης, ο οποίος πρόσφατα είχε στεφθεί και πρωταθλητής Ευρώπης στην Πολωνία.