Οι Παπαστάμος και Ντουντουνάκη με τον προπονητή τους στο Τόκιο

Την έκτη θέση στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών κατέλαβε η Άννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο. Η δύο φορές Ελληνίδα Ολυμπιονίκης με 157.4 βαθμούς δεν κατάφερε να μπει στα μετάλλια.

ΤΟΚΥΟ 2020
Ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην 26η θέση της γενικής κατάταξης μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ. Ο Έλληνας σκοπευτής έχει 70/75 βολές (23/25, 24/25 και 23/25) μετά τους πρώτους τρεις γύρους του προκριματικού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Φίλιπ Κολσράιμπερ, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 (6-3, 3-6, 6-3) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμερικάνο Τιαφόρε.

Η Άννα Ντουντουνάκη «άγγιξε» μία ιστορική πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων 2020, αλλά, αν και πραγματοποίησε πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε στα 100μ. πεταλούδα, έμεινε για μόλις έξι εκατοστά του δευτερολέπτου εκτός οκτάδας.Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια Ευρώπης τερμάτισε 9η στους ημιτελικούς του αγωνίσματος με 57.25, βελτιώνοντας το 57.37 που είχε πετύχει στις 18 Μαΐου, στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, τη στιγμή που ως όγδοη προκρίθηκε τελικό η Αναστασία Σκουρντάι από τη Λευκορωσία με 57.19.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 100μ. ύπτιο. Στον προκριματικό, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πέμπτος στη σειρά του με 53.77 και κατετάγη 15ος στο σύνολο, όντας ο τελευταίος που προκρίθηκε . Εκτός τελικού έμεινε η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών καθώς κατετάγη 15η στα προκριματικά με 3:15.29.

Ο 20χρονος Χανιώτης πρωταθλητής κολύμβησης Απόστολος Παπαστάμος  αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά των 400μ. μικτή ατομική και τερμάτισε έβδομος με 4:12.50, παίρνοντας την 14η θέση στο σύνολο.

Ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε πολύ κοντά στο ατομικό ρεκόρ του στα 200μ. ελεύθερο και αναδείχθηκε νικητής στην 1η προκριματική σειρά με 1:49.16, ωστόσο έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς κατετάγη 31ος.

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της επικρατώντας της Ουγγαρίας στην πρεμιέρα με 10-9.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης επικράτησε με 4-1 στα γκέιμ του Αιγύπτιου Αχμέντ Σαλέχ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τουρνουά πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020.

Η Bασιλεία Καραχάλιου είναι 5η στην κατηγορία Laser Radial και ο Βύρων Κοκαλάνης 11ος στα RSX στο άθλημα της ιστιοπλοΐα

Την ήττα γνώρισε η Φένια Τζέλη με 15-7 από την Τατιάνα Μίνινα στα -57κ. Ταέκβοντο. Η Μίνινα προκρίθηκε στις «8» και αν φτάσει έως τον τελικό θα δώσει στην Τζέλη μια δεύτερη ευκαιρία μέσω των ρεπεσάζ.

Για μια θέση στον τελικό του απλού σκιφ θα παλέψει ο Στέφανος Ντούσκος .Ο Γιαννιώτης σκιφίστας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, αφού παρέμεινε πρώτος στα 500 και τα 1000, έμεινε δεύτερος στα 1500 μέτρα, όπως και τερμάτισε τελικά στα 2000 μέτρα με χρόνο 7:12.77 και να προκριθεί στα ημιτελικά του αγωνίσματος.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του απλού σκιφ γυναικών εξασφάλισε  και η Αννέτα Κυρίδου. Τερμάτισε (8:02.19)στην 3η θέση της 3ης προημιτελικής σειράς και θα είναι στις αθλήτριες που θα διεκδικήσουν το εισιτήριο του τελικού του αγωνίσματος.

Οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου προκρίθηκαν στα ημιτελικά της δικώπου. Παρά την άσχημη εμφάνιση στα προκριματικά, όταν κατέλαβαν την 5η θέση της σειράς τους, στον επαναληπτικό αξιοποίησαν τη δεύτερη ευκαιρία, έκαναν μία εξαιρετική κούρσα και πέρασαν πρώτες τη γραμμή του φίνις, με χρόνο 7:28.00.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε ο Λευτέρης Πετρούνιας την… επιχείρηση υπεράσπισης του Ολυμπιακού τίτλου του στο Τόκιο, αφού η εντυπωσιακή εμφάνισή του στον προκριματικό των κρίκων τον έστειλε πανηγυρικά στον τελικό του αγωνίσματος. Ο 30χρονος πρωταθλητής συγκέντρωσε 15,333 βαθμούς, επίδοση που του χάρισε την πρώτη θέση στον προκριματικό και του έδωσε ένα «εισιτήριο» για τον τελικό των κρίκων, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 2 Αυγούστου.

Αν και βρέθηκε για μεγάλο διάστημα της διαδρομής των 234 χιλιομέτρων μέσα στην πρώτη πεντάδα του αγώνα των ανδρών στην ποδηλασία δρόμου, τελικά ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν άντεξε την πίεση και κατετάγη 63ος με 6:21:46.

Η Κατερίνα Δίβαρη βρίσκεται στην 23η θεση της γενικής κατάταξης μετά την ολοκλήρωση των τριών πρώτων ιστιοδρομιών στην κατηγορία σκαφών RS:X Γυναικών στην Ενοσίμα. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατετάγη στην 19η θέση και στις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες κι έτσι με 38 βαθμούς ποινής έχει περιοριστεί στην 23η θέση της γενικής.

Τη δέκατη θέση κατέλαβε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, στην 3η ιστιοδρομία των RS:X στην Ενοσίμα.Μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημέρας, ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται στην 11η θέση της γενικής κατάταξης μ,ε 18 βαθμούς ποινής (όλοι οι ιστιοπλόοι αφαιρούν τη χειρότερη ως τώρα κούρσα τους).

Ο τυφώνας In-Fa  αναβάλει για δύο ημέρες τους αγώνες κωπηλασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020.