Οι αθλητές του «Τάλως» που ανέβηκαν στο βάθρο με τον προπονητή τους κ. Τζανίδη
Οι αθλητές του «Τάλως» που ανέβηκαν στο βάθρο

Το Ηράκλειο φιλοξένησε με επιτυχία ακόμα μία σημαντική διοργάνωση. Ο λόγος για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Kick Boxing της Π.Ο.Κ που διεξήχθη στα «Δύο Αοράκια», με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών-τριων.

Ένας από τους συλλόγους που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στη διοργάνωση, ήταν ο «Τάλως» Ηρακλείου, με τους αθλητές του, αν και σχετικά νέοι (μόλις 4 χρόνια από την ίδρυση του σωματείου εν μέσω πανδημίας) στο άθλημα, να πρωταγωνιστούν στις κατηγορίες τους.

Αναλυτικά οι επιτυχίες τους:

Η Εύη Κεφαλούκου κατέκτησε ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Νεανίδων έως -63κ. και είναι πλέον μέλος της Εθνικής Ελλάδος για το επόμενο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα γίνει στην Τουρκία το καλοκαίρι του 2023.

Ο Νίκος Αδικημενάκης κατέκτησε δυο χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία εφήβων έως -57 στο LC και στο KL

Ο Χρήστος Μαντζιέρι  κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία εφήβων έως -47 στο PF

Ο Γιώργος Κανατέλιας πήρε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία παίδων έως -42κ.

Το  Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές του για τις εξαιρετικές εμφανίσεις τους και τους εύχεται καλή προετοιμασία για τον επόμενο στόχο  τους, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Τάε κβο ντο I.T.F που θα γίνει στην Αθήνα, τον ερχόμενο Φεβρουάριο.

Ο προπονητής του «Τάλως», Ηλίας Τζανίδης δήλωσε:

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση των αθλητών μου και φυσικά ευχαριστημένος που η Εύη Κεφαλούκου θα στελεχώσει την Εθνική Ελλάδος του Kick Boxing στο επόμενο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Μην ξεχνάμε ότι όσοι αθλητές διακρίνονται σε Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα (1η έως 6η θέση) μπορούν να εισαχθούν σε οποιαδήποτε σχολή της Ανώτατης Εκπαίδευσης χωρίς τη συμμετοχή τους στις πανελλήνιες εξετάσεις. Συγχαίρουμε την Πανελλήνια Ομοσπονδία Kick Boxing για την άψογη διοργάνωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος».

Στο μεταξύ, ο Ηρακλειώτης Ανδρέας Τζανίδης που αγωνίζεται πλέον στην ομάδα της Πολίχνης, πρόσθεσε κι άλλα μετάλλια στην πλούσια τροπαιοθήκη του, αγωνιζόμενος στο Πανελλήνιο του Ηρακλείου,

Συγκεκριμένα κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια, ένα στην κατηγορία LC Ανδρών έως -79 κιλά και ένα στην κατηγορία KL Ανδρών έως -79 κιλά.