ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΠΙΣΤΑΣ : Δύο μετάλλια ο Μπρέτας

Με την πρωτιά του Σωτήρη Μπρέτα στο κέιριν και την 2η θέση στα 200μ., έκλεισε για τον ΠΟΗ Κάστρο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας 2017, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο, στο ΟΑΚΑ.

Ο Βολιώτης αθλητής του Κάστρο πρόσθεσε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση στο ενεργητικό του, εν όψει των πολλών υποχρεώσεων που τον περιμένουν στα Παγκόσμια Κύπελλα πίστας.

Σε ομαδικό επίπεδο, ο τοπικός σύλλογος κατέλαβε την 6η θέση με 24β. στη γενική κατάταξη των ανδρών, ανάμεσα σε 24 σωματεία.

Η ομάδα αποτελούνταν από τους: Ηλιάδη Γιάννη, Μαραβελάκη Γιάννη, Μπλαβάκη Μάνο, Κοριντζέλη Δημήτρη, Μπρέτα Σωτήρη.

Μαζί τους ήταν ο έφορος Γιάννης Παπαδάκης.

«Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που πήραν μέρος σε αυτό το πρωτάθλημα, μια που όλοι ξέρουμε πόσο κόπο χρειάζεται πια ένα σωματείο να διατηρεί και να στηρίζει ομάδες ανδρών», αναφέρει στην ανακοίνωσή του το Κάστρο.

Πρωταθλητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός (71 β.) με πρωταγωνιστές τους αδερφούς Βολικάκη, ενώ ο ΠΟΧ Τάλως πήρε την 5η θέση (31 β.).

Άτυχη η Μηλάκη

Πήρε μετάλλιο πριν χτυπήσει η Μηλάκη
Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πίστας τελείωσε με απογοητευτικό τρόπο για την Αργυρώ Μηλάκη.

Ο απολογισμός της Ηρακλειώτισσας αθλήτριας του Π.Ο. Τρίπολης ήταν μια 2η θέση στα 200 μ., μια πτώση, ένα χτύπημα στον αυχένα, ένας τραυματισμός στον ώμο, μερικά χτυπήματα στην πλάτη και κάποια καψίματα από την πίστα!

«Η πτώση ήταν πολύ πιο σοβαρή από ό,τι είχαμε αξιολογήσει αρχικά. Το χτύπημα στον αυχένα με ανάγκασε να εγκαταλείψω το αγώνισμα του σκρατς και να γυρίσω νωρίτερα στο Ηράκλειο. Το θετικό είναι ότι αποφύγαμε τα χειρότερα και τώρα υπάρχει χρόνος ξεκούρασης και αποκατάστασης των τραυματισμών. Ευχαριστώ πολύ τον προπονητή μου Γιώργο Βαρβεράκη που ήταν δίπλα μου κάθε στιγμή», τόνισε η Μηλάκη.