Πανελλήνια μπάσκετ παίδων -κορασίδων: ‘Ηττες για “Ηράκλειο”ΟΑΑ και Ηρόδοτο

Στα ημιτελικά του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων μπάσκετ προκρίθηκε το Περιστέρι μετά τη σημερινή του νίκη με 63-39 επί του “Ηράκλειο”ΟΑΑ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (5-5). Αμέσως μετά το Περιστέρι έκανε σερί 5-0 με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να πάρει το πρώτο τάιμ-άουτ του παιχνιδιού. Το προβάδισμα των παικτών της Αττικής διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 12ο λεπτό όταν ο Χαϊδεμένος με δύο βολές έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του (17-7). Οι Κρητικοί μείωσαν σε 18-15 με βολές του Λογοθέτη, 4΄11΄΄ πριν την ανάπαυλα, όμως το Περιστέρι με σερί 13-4 έκλεισε τη δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 31-19.

Με σερί 5-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι έφθασε τη διαφορά στο 36-19. Το σκορ έφθασε και τους 20 πόντους λίγο αργότερα (45-25), τους ξεπέρασε  και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.”Ηταν δύσκολος αγώνας.Τώρα πάμε για την πέμπτη θέση” δήλωσε ο Μάρης του “Ηράκλειο” ΟΑΑ.

Διαιτητές: Λιαρομάτης, Ραπτογιάννης, Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 7-12, 19-31, 28-50, 39-63

Ηράκλειο (Μακράκης, Σεμπεκόπουλος, Σγουράκης): Λογοθέτης Κ., Νεόπουλος, Αϊλαμάκης, Μάρης 2, Ρυακιωτάκης 2, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 3, Λογοθέτης Σ. 7, Βασιλακάκης 3(1), Ιωάννου 6, Φουκαράκης 2, Βλάχος 4(1), Βόντας 10(1).

Περιστέρι (Δελή, Παπαμάρκος): Σπέντζος, Μπουρβάνης 8(2), Παπαδάτος 2, Χαϊδεμένος 21(2), Παπαδογιάννης, Τζερεμές, Κοντογιάννης, Βούκτσεβιτς 6(2), Φυλακτάκης 8(1), Κωτσόπουλος 2, Τραχίλης 9(1), Καπιρέλης 7(1).

13.30 Ιτέα – Ηράκλειο (Γ4)

16.00 Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας (Γ1)

18.30 Πανιώνιος – Περιστέρι (Γ2)

Σάββατο 22/06/24

09.00 Ηττημένος Γ3 – Ηττημένος Γ4 (7η & 8η θέση)

11.00 Νικητής Γ3 – Νικητής Γ4 (5η & 6η θέση)

13.30 Ηττημένος Γ1 – Ηττημένος Γ2 (3η & 4η θέση)

16.00 Νικητής Γ1 – Νικητής Γ2 (1η & 2η θέση)

‘Ηττα Ηροδότου

35ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ / FINAL 8 / ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΗΡΟΔΟΤΟΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 63-44 του Ηροδότου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ο Κρόνος ανέβασε στροφές και με τη Φουστέρη από την περιφέρεια και την Τουμπανιάρη μέσα στη ρακέτα άρχισε να παίρνει διαφορά κλείνοντας το α’δεκάλεπτο στο +11 (25-14).

Στο ξεκίνημα της β’ περιόδου ο Ηρόδοτος με τη Φωνιαδάκη μείωσε σε 25-19 (11’15’’) και με βολή της Τρούλη σε 28-24 (16’30’’) βάζοντας δύσκολα στον Κρόνο ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 35-28.

Ο Ηρόδοτος στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου πλησίασε στο καλάθι (39-37, 24’25’’) με τρίποντο της Τρούλη, αλλά ο Κρόνος αποσπάστηκε εκ νέου ξεφεύγοντας με 54-40 (29’37’’) με τη Ζαφείρη να δίνει λύσεις από τη γραμμή των 6.75μ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος έγινε το 63-42 για τον Κρόνο που εξασφάλισε τη νίκη και την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της διοργάνωσης.

Ελευθερία Μπινιχάκη (αθλήτρια Ηροδότου): «Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι στο μεγαλύτερο του διάστημα. Συγχαρητήρια στον Κρόνο για τη νίκη, την άξιζε. Πολλά μπράβο και στη δικιά μας ομάδα, παίξαμε το μπάσκετ που έχουμε μάθει και έτσι όπως μπορούσαμε να παίξουμε. Εύχομαι και στις δυο ομάδες καλή συνέχεια».

Διαιτητές: Τζιμινίδης, Αυγουστόγλου, Γεοργοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 25-14, 35-28, 54-40, 63-44
Κρόνος Αγ.Δημ. (Τσαμπούρη): Λινάρδου, Καρβουνιάρη, Μανωλοπούλου 8, Προδρομίδη 8, Φουστέρη 16(3), Τουμπανιάρη 18, Ρώσση, Περντρέτσα, Τριανταφύλλου, Ζαφείρη 13(3), Βενιέρη, Μαυρίδου.
Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη 2, Λιοπυράκη 2, Ατσαλάκη, Μελιδονιώτη 4, Λαμπράκη, Κεχαγιά, Χατζημιχαήλ 2, Μπινιχάκη 4, Γεωργιάδη, Τρούλη 9(2), Φωνιαδάκη 17(1), Τσαντάκη 4.