Ο Γιοχού σε πρώτο πλάνο σε φάση από το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός σημάδευε τα δοκάρια και ο ΟΦΗ  που ήταν πιο εύστοχος και τυχερός πήρε τη νίκη στο φινάλε των πλέι άουτ της Super League με σκορ 2-0 στο Αγρίνιο και παράλληλα κατέκτησε αήττητος την 1η θέση σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας τον μίνιμουμ στόχο που είχε βάλει από την έναρξη της διαδικασίας.

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με τον Χριστογεώργο στο τέρμα, τους Γιαννούλη, Γιοχού, Διαμαντή τριάδα στα στόπερ, τον Τοράρινσον αριστερά, τον Λάρσον δεξιά, τους Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπάκιτς στον άξονα και τους Ντίκο, Φελίπε στην επίθεση. Ο ΟΦΗ  μπήκε καλύτερα στο ματς, όμως μετά το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και είχαν  τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στο 43’ από  φάουλ, ο Στάγιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε  το δοκάρι, ενώ  στο 45’  ο  Καρέλης απέφυγε τον Γιοχού και πλάσαρε, όμως ο Χριστογεώργος έδιωξε σε κόρνερ. Ενδιάμεσα ο ΟΦΗ είχε πλησιάσει κοντά στο γκολ με τον Λάρσον (ο Γκρατερόλ απέκρουσε) και νωρίτερα με ένα σουτ του Ντίκο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να σημαδεύει τα δοκάρια και στο β΄ μέρος, δυο φορές με τον Καρέλη στο  49’ από σέντρα του Μλάντεν και στο 69’ πάλι με  κεφαλιά σε στατική φάση. Στο τελευταίο 20λεπτο οι προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές και πέρασαν και στο ματς νεαρούς παίκτες(Νικολάου ο Αναστασίου, Αποστολάκη, Φαλατάχ ο Νταμπράουσκας).

Το παιχνίδι πήγαινε προς  στο 0-0 αλλά  στο 85’ από  σέντρα του Λάρσον, ο Γκρατερόλ έκανε λάθος καθώς η μπάλα κόντραρε και στον Χουχούμη  και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 0-1 του ΟΦΗ. Στις καθυστερήσεις, ο Λάρσον έπαιξε για τον Μπιφουμά που έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και πάσαρε στον Γκρόνινγκ, που απέφυγε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία διαμόρφωσε το 0-2.

Ο Τσιμεντερίδης(Κοζάνης) είχε εύκολο έργο. Ο Ντίκο σκόραρε στο 9’ και στο 57’, αλλά και τα δύο του γκολ ακυρώθηκαν από τους βοηθούς και το VAR συμφώνησε με τις φάσεις να είναι οριακές. Οι βοηθοί πάντως έκαναν αρκετά λάθη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ : Γκρατερόλ, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς, Ξενιτίδης (79’ Ξενιτίδης), Τσιγγάρας (73’ Νικολάου), Μπουζούκης (64’ Ντουάρτε), Ντίας, Βοΐλης (79’ Σενγκέλια), Καρέλης (79’ Ζοάο Πέδρο).

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Διαμαντής, Γιοχού, Γιαννούλης (60’ Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Τοράρινσον (76’ Μαρινάκης), Μπάκιτς (76’ Αποστολάκης), Φελίπε (86’ Φαλατάχ), Ντίκο (76’ Γκρόνινγκ). ­