Πολύτιμο βαθμό απέσπασε στον Ταύρο ο Αλμυρός

Παλικάρι ο Αλμυρός στάθηκε όρθιος στον Ταύρο απέναντι στον Φωστήρα από τον οποίο πήρε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Αλμυρός με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε χθες έφτασε τους 26 και έπιασε στην 6η θέση ΑΟΑΝ και ΑΟ Υπάτου έχοντας και ματς λιγότερο με τον Άρη Πετρούπολης για το οποίο εκκρεμεί η απόφαση για την διακοπή του. Από την άλλη πλευρά ο Φωστήρας πέραν των δυο βαθμών που έχασε χθες σε αυτό το ματς , είχε άλλη μια απώλεια καθώς η Επιτροπή Εφέσεων έκανε δεκτή την έφεση της Αγίας Παρασκευής για το μεταξύ τους παιχνίδι και της έδωσε τους τρεις βαθμούς  ενώ του αφαίρεσε και άλλους τρεις με αποτέλεσμα να βρεθεί στην επικίνδυνη ζώνη.

Το αποτέλεσμα ίσως και να αδικεί την ομάδα του Μανόλη Σουτζή που ήταν καλύτερη ειδικά στο α΄  μέρος αλλά βρέθηκε πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο με το γκολ που δέχθηκε στο 9΄

Ο Αλμυρός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο πρώτο 45λεπτο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Τουργαΐδης, Λεόν, Σουρνάκης και Ρέγες πρωταγωνίστησαν στις ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-0 παρέμεινε στο πρώτο μέρος με τον Αλμυρό να επιμένει στην επανάληψη και τελικά έστω και αργά να φτάνει στην ισοφάριση και να παίρνει ένα σημαντικό βαθμό σε μια δύσκολη έδρα.

Μόλις στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μηλιώτη, ενώ στο 79΄ ο Κέρι μετά  ασίστ του Τουργαΐδη, στο δεύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Αλμυρού, ισοφάρισε και χάρισε στην ομάδα του Γαζίου το βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτήτευσε ο Λαθύρης(Πειραιά).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Καραγκιολίδης, Τόλιος, Μηλιώτης, Συριόπουλος, Πεχλιβανίδης, Στεφάνοβιτς, Μουκίδης, Κατσάρας(65΄Νικολάου), Δόδας (90΄Λιμήτσιος), Τσιμπόκας (54΄Καραμπάγιας), Κόκας

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Κοντογιάννης, Γιαλούσης, Κοιλιάρας, Παπαδομιχελάκης, Κουτάντος, Ρέγες(85΄Νικολακάκης) , Λεόν (65′ Τουργαΐδης), Ενγκουέμ, Κέρι (85′ Πακιουφάκης), Σουρνάκης (65′ Καστελλιανάκης).