Οι Ζαχείλα (μέση) και Πιτσιάβα (αριστερά) κατέκτησαν δύο μετάλλια στην πάλη

Εντυπωσιακά αυξήθηκε η συγκομιδή των ελληνικών μεταλλίων στους 3ους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες «Ηράκλειο 2023», με την Εθνική ομάδα να φθάνει τα 14 συνολικά, μετά τις σπουδαίες διακρίσεις στο μπάσκετ 3Χ3, το beach handball και την πάλη στην άμμο που είχε τη μερίδα του λέοντος.

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Εθνικές ομάδες ανδρών-γυναικών μπάσκετ 3Χ3, επικρατώντας στους συναρπαστικούς τελικούς που έγιναν με φόντο τον Κούλε.

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε με 11-9 της Σλοβενίας. Για την ελληνική ομάδα αγωνίστηκαν οι Ζωή Κορρέ, Ελευθερία Μαγγίνα, Χριστίνα Αναστασοπούλου, Ιωάννα Χατζηβασιλείου.

Η Εθνική Ανδρών με την οποία αγωνίστηκαν οι Δημήτρης Μπάρμπας, Ηλίας Πετρίδης, Γιώργος Καλλιανιώτης και Βασίλης Ζαρκαδούλας, νίκησε στον τελικό την Κροατία με 12-11.

Με ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα το Beach Wrestling (πάλη στην άμμο).

Πρωταθλήτριες οι εθνικές ομάδες ανδρών-γυναικών στο μπάσκετ 3Χ3

Ο Χρήστος Χριστοφορίδης έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα -80κ. ενώ εξαιρετική ήταν και η προσπάθεια του Νίκου Αρουζμανίδη, στα -70κ. όπου τελικά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Χθες, η ελληνική αποστολή πανηγύρισε ακόμα 7 μετάλλια (2 χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα).

Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες έκαναν το 1-2 σε δύο κατηγορίες που ολοκληρώθηκαν με «εμφύλιους» τελικούς.

Στα +70κ. η Στεφανία Ζαχείλα αναδείχθηκε Μεσογειονίκης με 2η την Κατερίνα Πιτσιάβα και στα -90κ. των ανδρών πρώτευσε ο Χρήστος Σαμαρτσίδης με 2ο τον Άγγελο Κουκλάρη.

Στον τελικό των +90 κιλών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σύριος Σάρεμ, ο οποίος επικράτησε με 3-2 του Απόστολου Τσιόβολου.

Τέλος, χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Αθανασία Λυγερή (+70κ.) και ο Αχιλλέας Χρυσίδης (+90κ.).

Καλή εμφάνιση έκανε και η Χριστίνα Καμενίτσα στα -60κ. των γυναικών. Διεκδίκησε το χάλκινο μετάλλιο αλλά ηττήθηκε με 3-0 από την Ισπανίδα Ντιλόνε.

To ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα γυναικών στο Beach Handball. Στον τελικό της διοργάνωσης η Ελλάδα ηττήθηκε από την Ισπανία με 2-0 αλλά απέδειξε ότι παραμένει στην παγκόσμια ελίτ. Την 3η θέση κατέλαβε η Πορτογαλία (2-0 την Ιταλία).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα γυναικών στο μπιτς χάντμπολ

Στους άνδρες, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κροατία κερδίζοντας στον τελικό με 2-0 την Ιταλία. Χάλκινο για την Ισπανία που νίκησε με 2-0 στον μικρό τελικό την εξαιρετική ομάδα της Κύπρου.

*Η Ισπανία είναι η νέα βασίλισσα στο beach soccer καθώς κέρδισε με 3-0 την Πορτογαλία στον τελικό. Το Μαρόκο πήρε την 3η θέση, κερδίζοντας με 5-3 την Αίγυπτο.

*Με τη διεξαγωγή των προκριματικών ξεκίνησε το μπιτς βόλεϊ που μπαίνει από σήμερα στη φάση των ομίλων με τη συμμετοχή φυσικά και των Εθνικών μας ομάδων.

* Το πρωί της Παρασκευής θα διεξαχθούν στην παραλία του Καρτερού τα αγωνίσματα της κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας τα οποία μετατέθηκαν κατά μία ημέρα σε σχέση με τον αρχικό προγραμματισμό λόγω των ισχυρών ανέμων.