Ανησυχία υπάρχει στον ΟΦΗ για τον τραυματισμό του Μπουμπάρη

Στο Ηράκλειο άφησε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο ο ΟΦΗ και εντός των τειχών καλείται άμεσα να το ξαναβρεί για να μην υποστεί έναν οδυνηρό υποβιβασμό από τη Β’ Εθνική μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη πέρασε και …σχεδόν δεν ακούμπησε από το κλειστό του Αγίου Θωμά, χάνοντας με 78-49 από τον Δούκα ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των πλέι άουτ.

Ετσι πλέον, όλα θα κριθούν τη Μ. Τετάρτη στο κλειστό του ΒΑΚ, όπου ο νικητής θα λυτρωθεί με την εξασφάλιση της παραμονής και ο χαμένος θα κάνει μαύρο Πάσχα…

Ο ΟΦΗ δεν είχε κανένα στοιχείο από αυτά που τον οδήγησαν στο 2-1 πριν μερικές μέρες, μπαίνοντας με κακή νοοτροπία στο ματς, το οποίο ξέφυγε γρήγορα από τον έλεγχό του.

Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία κι από εκεί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση.

Έτσι, μετά το 6-6 του τέταρτου λεπτού, κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να προηγηθούν με 17-8 στο 9′, έπειτα από γκολ-φάουλ του Μαλτέζου και με 21-8 στη λήξη της πρώτης περιόδου με τον Τσιτσιγιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο.

Ο ΟΦΗ μέσα σ’ όλα είχε την ατυχία να χάσει και δύο παίκτες στο πρώτο δεκάλεπτο. Τον Μπουμπάρη με διάστρεμμα και τον Τσερκιτζόγλου με αιμάτωμα στον τετρακέφαλο, γεγονός που τον αποδυνάμωσε κυρίως αμυντικά.

Μάλιστα και οι δύο παίκτες είναι αμφίβολοι για το ματς της χρονιάς τη Μ. Τετάρτη. Στη δεύτερη περίοδο, ο Δούκας συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ. Το 25-13 του 13′ έγινε 32-18 στο 18′ με νέο εύστοχο τρίποντο του Τσιτσιγιάννη. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Δούκα στο +13 (35-22) και τον ΟΦΗ να σκοράρει με μεγάλη δυσκολία…

Η εικόνα της αναμέτρησης δε διαφοροποιήθηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο και με τη διαφορά να κυμαίνεται πια στα επίπεδα άνω των 20 πόντων, ο ΟΦΗ στην ουσία παράτησε το παιχνίδι στο τέλος, σε μία προσπάθεια να κρατήσει δυνάμεις.

«Δε μπήκαμε ποτέ στο γήπεδο. Ημασταν πολύ κακοί και άστοχοι στην επίθεση. Ο Δούκας βρήκε ρυθμό και ενθουσιασμό από την εξέλιξη του αγώνα. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στον τελικό της Τετάρτης και να δούμε πόσους παίκτες θα έχουμε ετοιμοπόλεμους», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης που προβληματίζεται και για την κατάσταση του Σταμπουλή ο οποίος στο φινάλε του αγώνα ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση.

Τα 10λεπτα: 21-8, 35-22, 54-38, 78-49

Καλή η διαιτησία των Καρπάνου-Ασλανίδη-Μακρόπουλου

ΔΟΥΚΑΣ (Σορώτος): Μουάτσος 2, Μαραγκόπουλος 2, Κοψιάς 7, Μιχαήλ 11 (1), Παπανδρέου 4(1), Λιβανός 5, Παπανδρέου 4, (1), Σωτηράκης 15, Χατζής, Μαλτέζος 12, Λάκκας 7(1), Τσιτσιγιάννης 17(4)

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 13(1), Μποχωρίδης 12(2), Λάππας 4, Τσερκιτζόγλου, Πρωτογεράκης 9, Σταμπουλής 6(1), Πάλλης 1, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης 3(1), Μπουμπάρης 1.