Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Ηροδότου πανηγύρισαν την τρίτη φετινή νίκη της ομάδας

Μπορεί να άργησε αρκετά αλλά φαίνεται να ξυπνά από τον αγωνιστικό λήθαργο ο Ηρόδοτος. Η ομάδα του Ν. Αλικαρνασσού επιβλήθηκε με 1-0 της ΑΕΚ Β’ στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2, πανηγυρίζοντας το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο (τρίτο συνολικά και πρώτο στη φυσική του έδρα).

Με τον Ηλία Φυντάνη για πρώτη φορά στον πάγκο του,ο Ηρόδοτος έβγαλε πάθος και «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή τους νεαρούς «κιτρινόμαυρους», υποχρεώνοντάς τους μόλις στη 2η φετινή τους ήττα! Αυτός που …έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά, ήταν και πάλι ο Ποζατζίδης που αξιοποίησε την πάσα πάρε-βάλε του Γκόμεζ στο 79’, πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα σε μόλις δύο εμφανίσεις…

Με τη νίκη του αυτή το τοπικό συγκρότημα, «ξεκόλλησε» από την προτελευταία θέση του Νοτίου Ομίλου και αναμφίβολα ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει λύσει όλα τα αγωνιστικά του θέματα.

Ουσιαστικά όλα τα…λεφτά στο χθεσινό ματς ήταν το δεύτερο ημίχρονο καθώς στο πρώτο δε συνέβη απολύτως τίποτα, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Με το ξεκίνημα σχεδόν της επανάληψης (48’), ο Βρεττός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Γκίνη.

Η ΑΕΚ Β’ έχασε τεράστια ευκαιρία στην αντεπίθεση, όταν ο Ιατρούδης μετά από κόντρες, βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Κόρτσταμ απέκρουσε με το κεφάλι το πλασέ του Ηρακλειώτη επιθετικού, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος…

Στο 67’ ο Γιούσσης βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ κι έχασε την ευκαιρία ενώ ο Καντέ στο 70’, έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ που μπλόκαρε δύσκολα ο Γκίνης.

Τρία γκολ σε 2 ματς από τον Ποζατζίδη

Ο Ηρόδοτος που ήθελε μόνο τη νίκη για να βελτιώσει τη θέση του,βρήκε τελικά το τέρμα που έψαχνε στο 79’ με την κοντινή προβολή του Ποζατζίδη και στο τελευταίο δεκάλεπτο, κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα.

Η ΑΕΚ Β έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 86’ όταν ο Ραντόνια βρέθηκε απέναντι στον Δήμιζα, ο οποίος απέκρουσε το σουτ και στην επαναφορά της μπάλας ο Τζούντα Γκαρσία πλάσαρε άστοχα.

Πολύ καλή η διαιτησία του Δραγάτη (Αν. Αττικής).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Δήμιζας, Αργκιλέσι, Ν. Βρεττός (90’ Σταμπουλίδης), Κυριακίδης, Αρναούτογλου, Καντέ, Γκόμεζ, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης (90’ Γκίνη), Κόρτσταμ, Μακρυδάκης.

ΑΕΚ Β’ : Γκίνης, Σταμούλης (79′ Ραντόνια), Κορνέζος, Γιαννούτσος (89′ Γεωργέας), Παρράς, Μπάμπης (79′ Αρβανίτης), Μουστακόπουλος, Γερολέμου (59′ Ρουκουνάκης), Χριστόπουλος, Γιούσης, Ιατρούδης (59′ Τζούντα Γκαρσία).