Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ απέδειξε ότι είναι ένα κολυμβητικό φαινόμενο, καταφέρνοντας να ανέβει στο δεύτερο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας και πέτυχε μία τεράστια διάκριση, κάνοντας υπερήφανη όλη τη χώρα.

Το ασημένιο μετάλλιο του Γκολομέεβ ήρθε 14 χρόνια μετά το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη στο Παγκόσμιο του Μόντρεαλ (2005) στα 50μ ύπτιο. Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν εξαιρετικός στον τελικό, τερματίζοντας στη 2η θέση με 21.45 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο «μοιράστηκε» με τον Βραζιλιάνο Φράτους που έκανε ακριβώς τον ίδιο χρόνο!

Πρώτος ήταν ο Αμερικανός Ντρέσελ με 21.04, ο οποίος ήταν το μεγάλο φαβορί της κούρσας. Για τον 26χρονο κολυμβητή του Εθνικού που έμαθε να κολυμπάει στο κολυμβητήριο Ηρακλείου, φορώντας το σκουφάκι του ΚΟΗ, ήταν το δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση (ασημένιο κι αυτό), μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πέρσι στη Γλασκόβη, η δικαίωση ενός μεγάλου αγώνα, η δικαίωση ενός μεγάλου μαχητή.

Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΑΛΙ  ΤΟΥ ΒΑΘΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΕΑ
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι ο επόμενος στόχος του Γκολομέεβ

«Ήταν ωραία κούρσα, το ήθελα πάρα πολύ, ήμουν συγκεντρωμένος και πολύ χαρούμενος και με το χρόνο, ένα εκατοστό από το πανελλήνιό μου ρεκόρ. Ένιωθα ωραία, έβλεπα από δίπλα μου τον Φράτους. Προσπάθησα πολύ στα τελευταία μέτρα και μου βγήκαν σχεδόν όλα σωστά.

Δε θα πω ότι το περίμενα, αλλά πίστευα ότι αν τα κάνω όλα σωστά, θα ήμουν στα μετάλλια. Θ

έλω να το αφιερώσω στο θείο μου και στη θεία μου, στη γυναίκα μου τη Λίντζι και στον πατέρα μου που δεν είναι εν ζωή», τόνισε ο κορυφαίος Έλληνας κολυμβητής που τώρα βάζει πλώρη και για ένα ολυμπιακό μετάλλιο, του χρόνου στο Τόκιο: «Ακόμα δεν το πιστεύω πραγματικά.

Αυτό μου δίνει την ενέργεια να συνεχίσω για του χρόνου που είναι ολυμπιακή χρονιά. Ναι, πραγματικά μου ανοίγει την όρεξη και πραγματικά θα προσπαθήσω δυνατά να δουλέψω πιο σκληρά, να βελτιώσω ό,τι ατέλειες έχω και να πάω ακόμα καλύτερα».

Ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας, Δημήτρης Διαθεσόπουλος, μιλώντας για τον «άθλο» του Έλληνα κολυμβητή, τόνισε: «Συγχαρητήρια στον Κρίστιαν Γκολομέεβ και τον προπονητή του, Άκη Οικονόμου, για το τεράστιο αθλητικό επίτευγμα που κατάφεραν.

Μία χώρα σαν την Ελλάδα είναι εντυπωσιακό να κατακτήσει ένα ασημένιο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην κολύμβηση, χωρίς τους απαραίτητους οικονομικούς πόρους στους αθλητές και με τα γνωστά δυσεπίλυτα προβλήματα στις πισίνες.

Πρόκειται για άθλο, ήταν ένα θαύμα. Το περιμέναμε και εύχομαι να συνεχίσει στο ίδιο επίπεδο. Όσοι γνωρίζουν από κολύμβηση, αντιλαμβάνονται πόσο μεγάλη επιτυχία είναι αυτό το μετάλλιο». Τα συγχαρητήριά τους έστειλαν μέσω twitter στον Κριστιάν Γκολομέεβ ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης καθώς και ο γ.γ. Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού ολοκληρώθηκε με μία ακόμα διάκριση για τα ελληνικά χρώματα, αυτή τη φορά από τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος συμμετείχε στον τελικό των 50μ. ύπτιο, όπου κατέλαβε την 8η θέση, σημειώνοντας παράλληλα, πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 24.75.