Βερυκοκίδη και Καλλιγιαννάκη κατά την επιστροφή τους

Με δύο χρυσά μετάλλια επέστρεψαν από την Αστάνα του Καζακστάν όπου έγινε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ζίου ζίτσου, η Αντωνία Καλλιγιαννάκη και η Κατερίνα Βερυκοκίδη. Αμφότερες οι νεαρές αθλήτριες του συλλόγου «Φιλόνικος» Ηρακλείου κατέλαβαν την πρώτη θέση στην κατηγορία τους fight system, πετυχαίνοντας μία σπουδαία διάκριση για τις ίδιες αλλά και για τον αθλητισμό του Ηρακλείου γενικότερα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε εξάλλου η Σοφία Ψυλλάκη, αθλήτρια του ΑΣ ΑΜΤ Αθλόπολις. Η Ηρακλειώτισσα πρωταθλήτρια συμμετείχε στην κατηγορία U21 fighting system, με πολύ δυνατές αντιπάλους και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο.

Από το Αθλόπολις, με τα χρώματα της Εθνικής αγωνίστηκε και ο 15χρονος Γιάννης Ζαϊμάκης, κατακτώντας την 7η θέση, σε μια πολύ δύσκολη κατηγορία, όπου ένα λάθος του στέρησε μία θέση στο βάθρο. Τους αθλητές συνόδεψε ο προπονητής του συλλόγου Γιώργος Ζαϊμάκης. Τέλος, η Βασιλική Ριζάκη πήρε την 5η θέση και η Μαρία Ριζάκη την 7η στο fight system. Και οι δύο αθλήτριες είναι του “Φιλόνικος”.

«Τα λόγια είναι περιττά για να περιγράψουμε όλα αυτά τα συναισθήματα που περάσαμε στις μέρες του πρωταθλήματος. Από ήττες να πέφτουμε κι από νίκες να πετάμε στα ουράνια από τη χαρά μας όταν ακούμε το εθνικό μας ύμνο. Μας κάνατε πολύ υπερήφανους!

Συγχαρητήρια πολλά σε όλες μου τις μαθήτριες….ήταν όλες υπέροχες…», τόνισε ο προπονητής του συλλόγου «Φιλόνικος» Αλέξης Ζαϊμάκης που συνόδευσε την Εθνική ομάδα στο Καζακστάν. Η Βερυκοκίδη με καταγωγή από το Μπαδιά Αστερουσίων, έτυχε πολύ θερμής υποδοχής στο αεροδρόμιο «Νίκος Καζαντζάκης».

Ψυλλάκη και Γιάννης Ζαϊμάκης   με τον προπονητή τους
Ψυλλάκη και Γιάννης Ζαϊμάκης με τον προπονητή τους

Μάλιστα η Αναγέννηση τη συνεχάρη με ανάρτησή της: «Τα λόγια είναι περιττά για να περιγράψουμε όλα αυτά τα συναισθήματα και τη χαρά μας που ένα μέλος της Αναγέννησης, καθώς η οικογένεια της στηρίζει έμπρακτα επί σειρά ετών την Αναγέννηση και ο πατέρας της υπήρξε αθλητής της ομάδας μας, βρέθηκε στο πιο ψηλό του βάθρου και έκανε υπερήφανη όλη την Ελλάδα!

Μπράβο Κατερίνα μας, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, μπράβο για το ήθος σου. Η οικογένεια της Αναγέννησης είναι πραγματικά υπερήφανη για εσένα».

Να σημειωθεί ότι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα συμμετείχαν 43 χώρες με 1.200 αθλητές-τριες. Η Ελλάδα πήρε μέρος με 77 αθλητές και κατέλαβε την 5 θέση στην παγκόσμια κατάταξη με 41 μετάλλια (8 χρυσά, 7 αργυρά και 16 χάλκινα).

«Χαίρομαι ιδιαίτερα ως προπονητής του συλλόγου Φιλόνικος που για 7η συνεχή χρονιά, καταφέρνουμε να ανεβάζουμε την Ελλάδα μας ψηλά σε όλα τα διεθνή πρωταθλήματα ζίου ζίτσου. Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ελληνική αποστολή και στην Ελληνική Ομοσπονδία Ζίου Ζίτσου», κατέληξε ο κ. Ζαϊμάκης.