Παγκόσμιο κωπηλασίας: Θριαμβευτικό φινάλε με τρία χρυσά μετάλλια κι ένα ασημένιο για την Εθνική ομάδα

Φορτωμένη με 7 μετάλλια επιστρέφει το μεσημέρι της Δευτέρας η Εθνική ομάδα κωπηλασίας από το τριπλό Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στον Καναδά για τις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων, Ανδρών-Γυναικών Κάτω των 23 και Εφήβων-Νεανίδων.

Η τελευταία ημέρα επιφύλασσε τα καλύτερα αφού στους πέντε τελικούς που μετείχαν ελληνικά πληρώματα στα αγωνίσματα Εφήβων-Νεανίδων ήρθαν τρία χρυσά ένα ασημένιο και μια 5η θέση.

Απίστευτος ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης με ένα μοναδικο φίνις πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τελικό του σκιφ εφήβων και στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στον Καναδά κερδίζοντας τον Χριμπούσκι που ήταν ακόμα και 17 μέτρα μπροστά του λογά μέτρα πριν τον τερματισμό με χρόνο 7:23.11 αφήνοντας τον ανεξάρτητο κωπηλάτη δεύτερο με 7:24.56 και τον Γερμανό Οχενς τρίτο με 7:28.50.

Έτσι μετά το ασημένιο στο περσινό παγκόσμιο και το χρυσό στο φετινό Ευρωπαϊκό ο Παναγιώτης αναδεικνύεται και Παγκόσμιος πρωταθλητής για πρώτη φορά στην καριέρα του

«Τυφώνας» το ελληνικό διπλο σκιφ των εφήβων με τους Νίκο Χωλόπουλο και Κωνσταντίνο Γιαννούλη (φωτό)να κάνουν μια σπουδαία κούρσα στον τελικό του Παγκόσμιου πρωταθλήματος στο Καναδά και να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο με 6:50.18 αφήνοντας δεύτερη τη Γερμανία (6:52.75) και Τρίτη την Αυστραλία (6:53.50). Μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό των εφήβων στη κορυφή και στο Παγκόσμιο.

Με ένα φανταστικό σπριντ στα τελευταία 150μ οι Γαβριέλα Λιόλιου και Βάλια Λυκομήτρου προσπέρασαν σα σίφουνας τη βάρκα της Βρετανίας που προηγούνταν ακόμα και 15 μέτρα και αναδείχθηκαν παγκόσμιες πρωταθλήτριες στο διπλο σκιφ των Νεανίδων με χρόνο 7:39.90 ενώ η αγγλική βάρκα πήρε το ασημένιο με 7:45.82 και η Ισπανική το χάλκινο με 7:47.46.Το ελληνικό πλήρωμα είχαν αναδειχθεί και πρωταθλήτριες Ευρώπης στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό τον περασμένο Ιούνιο.

Δεύτερη θέση και ασημένιο μετάλλιο για τη Νεφέλη Ντάρα και τη Δήμητρα Παπαιωάννου στο τελικό της δίκωπου Νεανίδων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καναδά. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 7:48.51 πίσω από τη Ρουμανία που πήρε το χρυσό με 7:39.27 και μπροστά από το πλήρωμα με τις ανεξάρτητες αθλήτριες που τερμάτισε σε 7:51.82.