Παγκόσμιο ανοιχτής θάλασσας: Τρίτος στον κόσμο ο Χουρδάκης – 4ος ο Κακουλάκης

Ο Κρητικός, έκανε και πάλι το θαύμα του…Ο Κωνσταντής Χουρδάκης του Τρίτωνα, με ένα καταπληκτικό φίνις, πρόσθεσε στο χρυσό ευρωπαϊκό μετάλλιο που κατέκτησε τον περασμένο Ιούλιο στη Βιέννη, το χάλκινο στον αγώνα 5χλμ της κατηγορίας Παίδων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024, στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Η διοργάνωση εξελίσσεται καταπληκτικά για την ελληνική κολύμβηση και έρχεται να «κλείσει» ένα λαμπρό, ένα φανταστικό καλοκαίρι που ασφαλώς και θα μείνει στην ιστορία και θα σηματοδοτήσει το μέλλον…Χθες Πέμπτη 5/9 ήταν η Γεωργία Μακρή που ανέβηκε στο βάθρο στα 10χλμ Νέων Γυναικών, σήμερα 6/9 ο Χουρδάκης…πήρε τη θέση της στα 5χλμ Παίδων. Μπροστάρηδες σε αυτό που έρχεται στο άθλημα, απτά δείγματα της πολύ σπουδαίας δουλειάς που γίνεται στις υποδομές και στα σωματεία μας. Και μαζί τους είναι και άλλα παιδιά, και όλα μαζί υπόσχονται λαμπρές ημέρες…Που ήδη ξεκίνησαν…

Ο Χουρδάκης έκανε μια πολύ έξυπνη κούρσα. Με αστείρευτες δυνάμεις έμεινε από την αρχή στο γκρουπ των πρωτοπόρων, και όταν έπρεπε, ξεκίνησε δυναμικά την αντεπίθεσή του. Ο Γερμανός Γιόνας Λίσχε είχε ξεφύγει από όλους και η μάχη γινόταν για τις υπόλοιπες δυο θέσεις του βάθρου. Μάχη σώμα με σώμα αλλά ο Χουρδάκης άντεξε! Ο Ούγγρος Μπάλιντ Κριζ τερμάτισε δεύτερος και ο Κωνσταντής τρίτος με χρόνο 59.57.80. Τέταρτος ο Ελβετός Τίρι 59.58.90. Ξεκίνησαν 39 αθλητές, τερμάτισαν 38.

Στον αντίστοιχο αγώνα των κοριτσιών, η Ειρήνη Ψαρουδάκη του Ωρίωνα πήγε καταπληκτικά  και τερμάτισε 17η με 1:05:28.30, και η Ευφροσύνη Μαρία Ζαφείρη του Τρίτωνα πήγε θαυμάσια παίρνοντας  την 25η θέση με 1:08:50.00. Αγωνίσθηκαν 42 αθλήτριες.

Ο Βασίλης Κακουλάκης του Ωρίωνα ήταν εξαιρετικός και κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό των 7,5χλμ, στην κατηγορία των Εφήβων. Ο 17χρονος αθλητής, που αποτελεί μια από τις «χρυσές» ελπίδες της ελληνικής κολύμβησης, έδωσε μάχη μέχρι τα τελευταία μέτρα για να ανέβει στο βάθρο και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 1:18:45.20.

Πρώτος ήταν ο Τούρκος Εμίρ Μπατούρ Αλμπαϊράκ με 1:18:34.30, δεύτερος ο Ιταλός Νταβίντε Γκρόσι με 1:18:34.50 και τρίτος ο Τούρκος Ατακάν Ερκάν με 1:18:39.00.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων «έπεσε» και δεύτερος Έλληνας κολυμβητής, ο Αντώνης Σερζετάκης του Ωρίωνα, αλλά ακυρώθηκε.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών, η Αντωνία Ρακοπούλου τερμάτισε στην 18η θέση με χρόνο 1:28:39.40 και η Ελισάβετ Μαρία Ναστοπούλου στην 30η θέση με 1:29:37.30.