Ο Μπολάκης με τον Διαμαντόπουλο και τον Ποτουρίδη ΜΕ ΑΡΗ
Ο Μπολάκης με τον Διαμαντόπουλο και τον Ποτουρίδη στο χθεσινό ντέρμπι

Άρης και ΟΦΗ αλληλοεξουδετερώθηκαν χθες  μένοντας  στο 0-0 στο «Κλ. Βικελίδης», με τους γηπεδούχους να βιώνουν την πρώτη απώλεια βαθμών, αλλά να διατηρούν το αήττητο και τον ΟΦΗ να  κρατά τον βαθμό σε μία δύσκολη έδρα, αλλά να χάνει και άλλο έδαφος στην προσπάθεια για άνοδο, με την Παναχαϊκή να εδραιώνεται μετά τη νίκη της αυξάνοντας τη διαφορά της στη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να στέκεται καλύτερα στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο ο Άρης να παίρνει την κατοχή χωρίς πάντως να δημιουργεί την κλασική ευκαιρία.

Το ματς είχε πάθος και ένταση αλλά δεν ξέφυγε με τον ΟΦΗ να  έχει παράπονα από κάποια σφυρίγματα και… μη, θεωρώντας ότι ο ρέφερι Φωτιάδης επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι, με τον Νίκο Παπαδόπουλο να εισβάλει έξαλλος στον αγωνιστικό χώρο μετά το σφύριγμα της λήξης.

Ο ΟΦΗ  είχε καλή τακτική στο πρώτο 45λεπτο κλείνοντας  τους χώρους και μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να απειλήσουν με αξιώσεις.

Κάποια σουτ που γίνονταν προς την εστία ήταν από μακρινή απόσταση και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Στρέζο, την ώρα που ο Καντιμοίρης δυσκολεύτηκε στο 10’ όταν η μπάλα έσκασε μπροστά του σε σουτ του Λεάλ και ήταν τυχερός που τη βρήκε και την έστειλε κόρνερ.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Άρη έκαναν λάθη, επιτρέποντας στον ΟΦΗ να βρίσκεται κοντά στην περιοχή του γκολκίπερ τους. Παρόλα αυτά και ο ΟΦΗ από την πλευρά του δεν εκμεταλλεύτηκε τις απροσεξίες του αντιπάλου του, με αποτέλεσμα την απουσία μεγάλης ευκαιρίας. Ο ΟΦΗ είχε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Μάνο στο 31’ να σουτάρει από πλάγια θέση άουτ.

Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό ήταν ένα σουτ του Πλατέλλα που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος, στο 38’ που πέρασε λίγο άουτ.

Μόνο Άρης στο β’

Στην επανάληψη, ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να πιέσει και περιόρισε τον ΟΦΗ αλλά και πάλι συνέχισε να απειλεί κυρίως από στημένες φάσεις και με μακρινά σουτ.

Ο ΟΦΗ έδειχνε σταδιακά να συμβιβάζεται με την ισοπαλία, αν και θα μπορούσε ίσως να «κλέψει» το τρίποντο, αν ο Καντιμοίρης δεν έδιωχνε εντυπωσιακά σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Χαντί στο 86’.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς), με βοηθούς τους Κωνσταντίνου (Πρέβεζας) και Κόλλια (Ηπείρου). Στο 73’ ο διαιτητής χαρίστηκε στον Μπούρμπο για φάουλ στον Νάστο κι ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα. Κίτρινες είδαν οι  Μπούρμπος, Παυλίδης, Μπαργκάν, Μάνος, Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μπολάκης.

ΑΡΗΣ: Καντιμοίρης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Πλατέλλας (87’ Ντούνης), Πασάς (56’ Μπαργκάν), Παυλίδης (80’ Μιλούνοβιτς), Διαμαντόπουλος.

ΟΦΗ : Στρέζος, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Μπολάκης, Παπαστεριανός (88’ Ρούσσος), Νάστος, Λεάλ (72’ Χαντί), Όγκμποε, Μάνος, Κουσκουνάς (65’ Κουτσιανικούλης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δεν πήγε ο Παπαδόπουλος στη συνέντευξη τύπου

Εκνευρισμένος ο Παπαδόπουλος στο τέλος του αγώνα

Δεν έδωσε το “παρών” στη συνέντευξη Τύπου ο Νίκος Παπαδόπουλος. Ο τεχνικός του ΟΦΗ ήταν εκνευρισμένος με έναν από τους βοηθούς (κυρίως για  κάποιες αποφάσεις στο φινάλε) και για τον λόγο αυτό δεν έκανε δηλώσεις.

Ο άμεσος συνεργάτης του Νίκος Καραμπετάκης το επιβεβαίωσε λέγοντας: «Ο κ. Παπαδόπουλος δεν ήρθε, γιατί αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Μετά το 80’ βγήκε πλάγιο άουτ υπέρ μας και ο βοηθός έκλεισε τα μάτια.

Ο διαιτητής ήταν άριστος, του δίνουμε συγχαρητήρια». Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Νίκος Καραμπετάκης τόνισε: «Ήρθαμε με στόχο να νικήσουμε.

Βγάλαμε φάσεις, ήμασταν πιο απειλητικοί από τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Μας απείλησε από στατικές φάσεις, δεν είχαμε ηρεμία να κρατήσουμε την μπάλα. Συγχαρητήρια για την εμφάνιση».

Ο τεχνικός του Άρη Δημήτρης Σπανός  χαρακτήρισε unfair την κίνηση του Νίκου Παπαδόπουλου λέγοντας: «Με συμβούλεψαν να μην έρθω.

Αλλά το να στείλω τον βοηθό μου και να πει δικαιολογίες, ότι φταίει η διαιτησία, ο επόπτης, το γήπεδο, ο Θεός, ο άνεμος, δεν συμβαδίζουν με τα όνειρά μας.

Ο Άρης έχει 7 νίκες, μία ισοπαλία, με δουλειά και να διορθώνουμε τα λάθη μας».

Για τις διαμαρτυρίες  του Παπαδόπουλου: «Για τρία αράουτ; Αδίκησε ο διαιτητής τον ΟΦΗ; Αν είναι έτσι καλά έκανε και δεν ήρθε.

Είμαι φίλος μαζί του. Είναι unfair απέναντι στον Άρη και απέναντι σε μένα. Δεν είναι ο κ. Παπαδόπουλος, είναι 3-4 προπονητές».