Όταν προηγηθεί,  συνήθως  δεν κερδίζει ο ΟΦΗ

Την πρώτη φορά μπορεί να είναι ατυχία. Την δεύτερη κακοδαιμονία. Την τρίτη να το πεις και σύμπτωση.

Από την τέταρτη φορά όμως και μετά το πράγμα αρχίζει να ξεφεύγει για τον ΟΦΗ που έχει ήδη φτάσει στα πέντε ματς στα οποία προηγήθηκε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Στα δυο τελευταία παιχνίδια ο ΟΦΗ έχασε μέσα από τα χέρια του πέντε βαθμούς που αν τους είχε τώρα θα ήταν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Όμως τα παιχνίδια με Άρη και ΠΑΣ Γιάννινα δεν ήταν τα μόνα στα οποία του ξέφυγε η νίκη μέσα από τα χέρια του.

Ήταν το αποκορύφωμα. Είχαν προηγηθεί το παιχνίδι με τον Πανιώνιο την 1η αγωνιστική, με τον ΠΑΟΚ την 3η αγωνιστική και με την Λαμία την 6η.

Σε αυτά τα παιχνίδια η συγκομιδή του ΟΦΗ ήταν μόλις τρεις βαθμοί.

Με τον Πανιώνιο είχε ανατρέψει το 1-0 σε 1-2 αλλά πριν καν κλείσει το ημίχρονο δέχθηκε το γκολ και έμεινε τελικά στο 2-2. Κόντρα στον ΠΑΟΚ το 1-0 έγινε πριν το ημίχρονο 1-2 και στο τέλος 1-3.

Με την Λαμία προηγήθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 80’ ισοφαρίστηκε με πέναλτι παίρνοντας ένα βαθμό. Με τον Άρη έγινε η ανατροπής της χρονιάς αφού προηγήθηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με 1-0 και δέχθηκε δυο γκολ σε 78’’ στις καθυστερήσεις για να χάσει 2-1 ενώ στο τελευταίο ματς με τον ΠΑΣ προηγήθηκε ξανά στο ξεκίνημα της επανάληψης αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 84’ για να πάρει και εδώ μόνο ένα βαθμό.

Υπάρχει βέβαια και η εξαίρεση στον κανόνα που είναι το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό όπου ο ΟΦΗ προηγήθηκε και τελικά κράτησε τη νίκη που είναι και η μοναδική μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Είναι ψυχολογικό το θέμα; Είναι αγωνιστικό ή μήπως και τα δυο μαζί; Είναι αυτό που είπε ο Ποτουρίδης μετά το παιχνίδι στους Ζωσιμάδες;

Ότι κι αν συμβαίνει πάντως πρέπει να βρεθεί το φάρμακο γιατί αυτή η αρρώστια μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά στον ΟΦΗ που δεν έχει πολλά περιθώρια για άλλες τέτοιες απώλειες…