Φάση απο την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Φοίνικα

Με την ιδέα των πλέι άουτ (όπου θα αντιμετωπίσει τον Φίλιππο Β.) πρέπει πλέον να συμβιβαστεί ο ΟΦΗ μετά την ήττα του στο κλειστό του ΒΑΚ με 3-0 από τον Φοίνικα Σύρου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

H αρνητική παράδοση που έχει η ομάδα του Ηρακλείου κόντρα στους Κυκλαδίτες, δεν έσπασε ούτε το Σάββατο, αν και οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα επιβεβαίωσαν τουλάχιστον στο πρώτο σετ, ότι έχουν ανέβει επίπεδο απόδοσης.

Ουσιαστικά η έκβαση της αναμέτρησης καθορίστηκε από το πρώτο σετ, στο οποίο ο ΟΦΗ έδειξε τάσεις αυτοκτονίας.

Προηγήθηκε με 19-14 και 22-18 ωστόσο εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα με αιχμή τον Τζούριτς και τα «φαρμακερά» σερβίς του Μιχάλοβιτς. Με σερί 6-0, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 24-22 και ο Μιχάλοβιτς τελείωσε το σετ (25-23), ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Η εξέλιξη αυτή επηρέασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους και απελευθέρωσε τους παίκτες του Φοίνικα που έτσι κι αλλιώς υπερτερούσε του ΟΦΗ σε λύσεις και ποιότητα.

Με υπεροχή στην επίθεση, πίεση στο σερβίς και σαφώς καλύτερη υποδοχή, η ομάδα της Σύρου «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μέσα σε 78 λεπτά.

Αναφερόμενος στο ματς, ο τεχνικός του ΟΦΗ κ. Δεληκώστας διατύπωσε παράπονα για τις αποφάσεις των κρητικών διαιτητών Αγγελίδη-Καραπουλάκη στο καθοριστικό πρώτο σετ:

«Ημασταν μπροστά, έγινε ένα μπλοκ άουτ, ο δεύτερος διαιτητής το έδειξε, αλλά ο πρώτος συμβουλεύτηκε τον επόπτη. Δε μένουμε σε αυτό το λάθος. Οταν παίζεται ένα ροτέισον σε όλο τον αγώνα λάθος, νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να σφυριχτεί. Η Σύρος ήταν πολύ καλή στο σέρβις. Νομίζω εκεί κρίθηκε το ματς. Συνεχίζουμε την πορεία μας, παίζουμε με τον ΠΑΟΚ και το τελευταίο παιχνίδι με τον Μίλωνα. Είμαστε πλέον στα πλέι-άουτ».

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Φοίνικα κ. Μιλενκόσκι τόνισε: «Δεν παίξαμε καλά. Είχαμε πολλά προβλήματα τραυματισμών τελευταία. Ισως φταίει κι αυτό. Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός στο πρώτο σετ, δεν αξίζαμε να το πάρουμε. Ημασταν τυχεροί. Είμαστε πίσω στη βαθμολογία, αλλά θα προσπαθήσουμε».

Τα σετ: 23-25,18-25, 21-25

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Ντιουϊζι 9, Αρπάγιου, Βίτσορεκ 10, Βαϊόπουλος 7, Τσέλιος 2, Βάργκας 11 / Δαρίδης (λ), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλας

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 15, Ιερεζουέλο 5, Κόστα 7, Τζούριτς 13, Φράγκος 8, Στερν 11 / Καρασαβίδης (λ), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Π.