Ώρα μεταλλίου για την Εθνική πόλο, στον τελικό ο Γκολομέεφ

Με στόχο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου που αποτελεί τεράστια επιτυχία, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών αντιμετωπίζει σήμερα (4μ.μ.) τη Σερβία στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Για την ελληνική υδατοσφαίριση, ο σημερινός μικρός τελικός είναι ο 41ος συνολικά στην ιστορία της σε κορυφαίες διοργανώσεις, με τον απολογισμό μάλιστα να είναι θετικός (22 νίκες-18 ήττες).

Να θυμίσουμε ότι στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, οι Σέρβοι επικράτησαν με 11-6 της ελληνικής ομάδας που ποντάρει σήμερα στην απογοήτευσή τους για τον αποκλεισμό από τον τελικό από τους Κροάτες.

Έβδομες οι γυναίκες

Την 7η θέση στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης κατέλαβε η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών, επικρατώντας με 8-6 της Αυστραλίας στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 8-2 στην τρίτη περίοδο, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, έχοντας για πρώτη σκόρερ την Τσουκαλά που σημείωσε τρία γκολ.

Στο μεταξύ, η Χανιώτισσα αθλήτρια και αρχηγός του Ολυμπιακού Φιλιώ Μανωλιουδάκη ανακοίνωσε την αποχώρησή της από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Τελικό ο Γκολομέεφ

Είναι ο κορυφαίος Έλληνας σπρίντερ στα αγωνίσματα της κολύμβησης και το απέδειξε και στο 17ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Υγρού Στίβου! Ο Κριστιάν Γκολομέεφ για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση θα βρεθεί στην κορυφαία οκτάδα του κόσμου στα 50μ. ελεύθερο!

Ο σπουδαίος Έλληνας πρωταθλητής ήταν 2ος στη 2η ημιτελική σειρά στη Βουδαπέστη και με την 5η καλύτερη επίδοση προκρίθηκε στον σημερινό τελικό των πιο γρήγορων κολυμβητών του κόσμου. Το 21.71 που πέτυχε ήταν υπεραρκετό για να του χαρίσει μια θέση στον αυριανό τελικό.

Πλέον και έχοντας ως παρακαταθήκη την 7η θέση από το Παγκόσμιο του Καζάν, θα προσπαθήσει για ένα νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (21.69 από τον χθεσινό πρωινό προκριματικό), το οποίο μπορεί να τον φέρει στις υψηλότερες θέσεις, γιατί όχι και στο βάθρο.

Ο κολυμβητής του Εθνικού έχει αποδείξει άλλωστε ότι είναι αθλητής μεγάλων αγώνων και η σημερινή μέρα αναμένεται να είναι σπουδαία για την ελληνική κολύμβηση.