Ονειρική πρεμιέρα για τη Γερμανία 5-1 τη Σκωτία

Με τρομερή ένταση στο παιχνίδι της, η Γερμανία μετέτρεψε σε… παράσταση για έναν ρόλο την πρεμιέρα της στο EURO 2024, συντρίβοντας την Σκωτία με 5-1 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου κι έκανε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στη διοργάνωση.

Με δύο γκολ απ’ τους Βιρτς και Μουσιάλα στο πρώτο 20λεπτο κι άλλα τρία «χτυπήματα» απ’ τους Χάβερτς (πέναλτι) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, Φίλκρουγκ (68’) και Τσαν (90’+3′) τα «πάντσερ» έφτασαν σε μία εμφατική νίκη, ενώ οι Σκωτσέζοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 87’ με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Κρόος (80’ Τσαν), Άντριχ (46’ Γκρος), Μουσιάλα (74’ Μίλερ), Γκιντογκάν, Βιρτς (63’ Σανέ), Χάβερτς (63’ Φίλκρουγκ).

ΣΚΩΤΙΑ (Στηβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, Πόρτιους, Μακτόμινεϊ, Τίερνι (78’ ΜακΚένα), ΜακΓκιν (67’ ΜακΛιν), ΜακΓκρέγκορ (67’ Γκίλμουρ), Άνταμς (46’ Χάνλεϊ), Κρίστι (82’ Σάνκλαντ), Χέντρι.