ο ΠΟΑ, άλωσε τον ΦΩΣΤΗΡΑ στον Ταύρο

Ομάδα από… ατσάλι ο ΠΟΑ κατάφερε χθες να αλώσει το κάστρο του Ταύρου κερδίζοντας τον Φωστήρα με 2-1 και να μειώσει την απόσταση του από την κορυφή στους 4 βαθμούς.

Η νίκη του ΠΟΑ  που ήρθε με γκολ στο 90’ από τον Μπέρκη αποκτά ιδιαίτερη αξία, καθώς αφενός μεν σημειώθηκε σε μια έδρα και απέναντι σε μια ομάδα από τα φαβορί της ανόδου και αφετέρου διότι από το 85` έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπαδάκη ενώ είχε πολλές και σημαντικές απουσίες (Τριανταφύλ- λου, Χατζηανδρέου, Χαρίτος).

Μετά από ένα μέτριο 20λεπτο ο ΠΟΑ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ ενώ θα μπορούσε να πάει και με άλλο ένα γκολ στα αποδυτήρια.

Στο 24’ ένα  σουτ του Καλημέρη, μπλόκαρε ο Παπαδάκης.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ χάθηκε στο 34’ όταν ο Γιαλιτάκης αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το γκολ για τους “πράσινους” ήρθε στο 36’  όταν μετά από σουτ του Πατινιώτη, ο Γιαλιτάκης έκανε την προβολή για το 0-1.

Στην επανάληψη ο Φωστήρας μπήκε πιο αποφασιστικά ενώ και η διαιτησία με τα σφυρίγματα της έδειξε να έχει επηρεαστεί από την καυτή ατμόσφαιρα της εξέδρας.

Τελικά οι γηπεδούχοι  έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σιμώση στο 62’ να κάνει το 1-1.

Το ματς πήγε να γυρίσει αλλά ο ΠΟΑ κράτησε ακόμα κι όταν έμεινε με 10 στο 85’ όταν ο Παπαδάκης δέχθηκε αντικείμενα από τους οπαδούς που ήταν πίσω από την εστία του, με τον τερματοφύλακα του ΠΟΑ να αντιδράει πετώντας την μπάλα στα κάγκελα και να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Ο ΠΟΑ όμως όχι μόνο δεν έχασε το παιχνίδι αλλά στο φινάλε πήρε και τη νίκη με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέρκη που έκανε το τελικό 1-2. Διαιτήτευσε ο Δραγάτης (Αν. Αττικής).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μανδύλης, Τσιώνης, Πατσατσόγλου, Ρόκας, Πρίκας (73’ Νικολόπουλος), Καλημέρης (57’ Μπιτάσης), Σιμώσης, Δωροβίνης, Μήτκας (39’ Στρίγγας).

ΠΟΑ: Παπαδάκης, Καρβελάς, Ρουμπάκης (86’ Μανουσάκης), Παπαδομιχελάκης, Ρωμανάκης (62’ Βρεττός), Τζανής, Φραγκιαδάκης (80 Πετράκης), Τοπάλι, Ντάμπος, Γιαλιτάκης(75’ Μπέρκης) , Πατινιώτης.

Τα μπουκάλια έπεφταν βροχή…

ΣΟΥΤΖΗΣ: «ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Έξαλλα πανηγύρισαν στον ΠΟΑ τη νίκη που επιτεύχθηκε κάτω από δύσκολες συνθήκες κι όχι μόνο για τα αγωνιστικά προβλήματα που είχε αλλά και επειδή η κατάσταση στο γήπεδο ήταν έκρυθμη με τα μπουκάλια να πέφτουν βροχή. Μάλιστα στο 42’ το ματς διακόπηκε προσωρινά μετά από επίθεση που δέχθηκε ο βοηθός.

Ο Μανόλης Σουτζής είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενος αφού είδε την ομάδα του να δείχνει χαρακτήρα και να φεύγει με μια μεγάλη νίκη από μια δύσκολη έδρα. Στις δηλώσεις του ο νεαρός τεχνικός τόνισε: «Στο πρώτο 20λεπτο δεν μπήκαμε τόσο καλά αλλά δεν είχαμε προβλήματα.

Στην συνέχεια ανεβάσαμε τις γραμμές μας και πετύχαμε το γκολ ενώ είχαμε ευκαιρία και για δεύτερο. Γενικά ελέγχαμε το παιχνίδι σε αυτό το διάστημα. Στο  β’ μέρος ο Φωστήρας με την ανοχή της διαιτησίας μάς πίεσε και μας ισοφάρισε. Καταφέραμε όμως στο τέλος να πετύχουμε το γκολ και να πάρουμε μια σπουδαία νίκη.

Εμείς είχαμε πολλά προβλήματα αφού για διάφορους λόγους δεν έπαιξαν ο Τριανταφύλλου, ο Χατζηανδρέου και ο Χαρίτος ενώ ο Ρωμανάκης βγήκε με διάσειση και στο 85’ χάσαμε και τον Παπαδάκη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια».