Βούρος και Ελ Κααμπί σε στιγμιότυπο από το ματς του Φαλήρου

Ο κατήφορος του ΟΦΗ συνεχίστηκε στο «Γεώργιος Καραισκάκης» όπου γνώρισε την ήττα με 4-0 από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League και παρέμεινε σε κατάσταση… εκτάκτου ανάγκης.

Ο ΟΦΗ έδειξε ότι είναι ομάδα χωρίς σφυγμό με τους παίκτες του να κάνουν παιδαριώδη  λάθη, να χάνουν στο 34’ με 3-0 και τελικά να φεύγουν από το γήπεδο με το 4-0 και να λένε και πάλι καλά…

Μόλις στο 6’ σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Μπάουμαν βγήκε από την εστία για  να διώξει την μπάλα αλλά την έστειλε στον Μασούρα, που εκμεταλλεύτηκε το δώρο και άνοιξε το σκορ σε άδειο τέρμα (1-0).

Τέσσερα λεπτά αργότερα (10’) ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, οι αμυντικοί δεν κατόρθωσαν να απομακρύνουν και ο Ελ Κααμπί έγραψε από κοντά το 2-0.

Ο Ολυμπιακός είχε  κατοχή  που έφτασε στο 73% και στο 34’ από ένα ακόμα λάθος ο Γκαγιέγος  τροφοδότησε  τον Ποντένσε, που προχώρησε, άδειασε τον Γιαννούλη και έκανε το 3-0.

Στο 39’ ο Κάρμο, με δυνατό αριστερό βολέ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ο ΟΦΗ έγινε απειλητικός για πρώτη φορά στο 41’, όταν ο Ισέκα δεν κατάφερε να κοντρολάρει σωστά προ του Πασχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το προβάδισμα του 3-0 μείωσαν το ρυθμό τους στην επανάληψη αλλά συνέχισαν να κυριαρχούν, και  έφτασαν στο 4-0 με τον Φορτούνη στο 58’, μετά από ασίστ του Τσικίνιο. Το ματς «έσβησε» στο σημείο εκείνο με τον  Συλαϊδόπουλο να προχωρά  σε μαζεμένες αλλαγές ενόψει Φερεντσβάρος. Από την πλευρά του, ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 79’, όταν το φάουλ του Μπάκιτς έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Διαιτήτευσε ο  Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) που είχε εύκολο έργο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (71’ Ιμπόρα), Τσικίνιο, Φορτούνης (61’ Καμπράλ), Μασούρας (77’ Ναβάρο), Ποντένσε (46’ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί (61’ Γιόβετιτς).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης (46’ Τοράρινσον), Αμπάντα, Γκλάζερ, Γκαγέγος (46’ Μοσκέρα), Μπάκιτς, Μπάκου (81’ Ριέρα), Αποστολάκης (61’ Χιμένεθ), Ισέκα (61’ Φελίπε).