Ολυμπιακός – Athens Kallithea 2-1: Αγχώθηκε, αλλά ο Γιάρεμτσουκ έδωσε τη λύση-H βαθμολογία

Το δύο στα δύο έκανε ο Ολυμπιακός στη Super League, επικρατώντας με 2-1 της νεοφώτιστης Athens Kallithea, στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 2η αγωνιστική. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο στο α΄ μέρος, προηγήθηκε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 14΄ με τον Νορβηγό πλάγιο μέσο Κρίστοφερ Βέλντε, αλλά στο 60ο λεπτό οι βελτιωμένοι μετά το ημίχρονο φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ρόμπερτς Ουλντρίκις στο 60ό λεπτό. Ο Μεντιλίμπαρ έκανε τρεις αλλαγές ψάχνοντας το γκολ της νίκης, με μία εξ αυτών, αυτή του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ να αποδεικνύεται «χρυσή». Ο Ουκρανός επιθετικός ήταν ο σκόρερ του δεύτερου γκολ του Ολυμπιακού, με ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ με προβολή του Ελ Κααμπί, στο 79΄. Με τον έναν βαθμό που είχε πάρει από την πρεμιέρα έμεινε η Athens Kallithea.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρόντινεϊ, Πιρόλα, Μπιανκόν (69΄ Γκαρθία), Ορτέγκα, Έσε (49΄ Στάμενιτς), Ντόη, Τσικίνιο (68΄ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (69΄ Μασούρας), Μαρτίνς, Ελ Κααμπί

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μεχίας (40΄ Ντεμέτριους), Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια (84΄ Λουκινας), Μότοκ, Σοΐρι (75΄ Χάνουσεκ), Μερκάτι (46΄ Ντιμπά), Μουτίνιο (84΄ Βασιλόγιαννης), Ουλντρίκις