Ολυμπιακοί Αγώνες: Σπουδαίος Χρήστου, άγγιξε το μετάλλιο αλλά τερμάτισε 4ος

Την καλύτερη εμφάνιση Ελληνα κολυμβητή στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων πραγματοποίησε ο Απόστολος Χρήστου στο Παρίσι, κατακτώντας την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο. Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε σε 52.41 και έχασε το μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που πήρε την τρίτη θέση, έκανε 52.39. Νικητής ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 52.00 και δεύτερος ο Κινέζος Τζιαγού Σου με 52.32.

Ο Απόστολος Χρήστου είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράματα και το βράδυ της Δευτέρας (29/7) έδειξε πως έχει κάθε δικαίωμα να φαντάζεται τον εαυτό του μεταξύ των κορυφαίων στις πισίνες.

Απόδειξη η εντυπωσιακή εμφάνισή του στον τελικό των 100μ. ύπτιο, με τον 27χρονο πρωταθλητή να κυνηγάει το μετάλλιο μέχρι την τελευταία στιγμή και να το χάνει για πολύ λίγο, καθώς τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 52.41, μόλις δύο εκατοστά πίσω από τον Αμερικανό Ράιαν Μέρφι, που πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου κάνοντας χρόνο 52:39.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης μπορεί να υπερηφανεύεται πως έγινε ο Έλληνας κολυμβητής με την υψηλότερη θέση σε Ολυμπιακούς Αγώνες σε πισίνα, με το χρυσό μετάλλιο να καταλήγει στον Ιταλό, Τόμας Τσέκον (52:00) και το ασημένιο στον Κινέζο, Ζιαγιού Σου (52:32).